içinde

Kahkaha Psikolojisi

Açık gülmenin perspektifleri, insanların neden güldüğü ve gülmenin nasıl sağlıklı bir iyimserlik yarattığı.

Gülmek insan yaşamının önemli bir yönüdür. Psikolojik bir kahkaha teorisi, kahkahayla ilgili biyoloji veya beyin aktivitesini ve kahkahaya eşlik eden ilişkili duygu veya ifadeleri dikkate alacaktır. Neden bazı insanlar diğerlerinden daha sık güler? Neden bazıları sadece kıkırdarken, diğerleri yüksek sesle veya yürekten güler? Daha aktif öz denetime sahip bazı insanlar, çok yüksek sesle gülmeyi zor ve hatta garip bulabilirler. Bazı insanlar başkalarını güldürmeyi çok eğlenceli bulabilirken, bazıları kendilerini güldürmeyi sever ve diğerleri onları güldürdüğünde bundan hoşlanır.

Kahkaha esasen sağlıklıdır ve sağlık uzmanları gülme egzersizlerini önermektedir çünkü yüz kasları çalıştırıldığında solunum sistemi hızlanır, beyin ve kalp de egzersizden faydalanır ve zihninizde yaratılan iyimserlik seviyesi esasen fiziksel esenliğe çevrilir. . Dolayısıyla, güldüğünüz zaman iyimserlik yaratır ve kendinizi mutlu ve duygusal olarak sağlıklı hissedersiniz. Duygusal olarak sağlıklı ve iyimser olduğunuzda gülebilirsiniz ve bu sağlıklı bir duygu döngüsü yaratır.

Gülmenin kendisi olumlu bir duygu değil, bir ifadedir ve olumlu duyguları kolaylaştırır ve kahkaha da olumlu duygulardan kaynaklanır.

Bebekler ağladığında, onları gıdıklarsınız veya oyuncakları sallarsınız, böylece olumsuz duyguyu hemen unutup gülmeye ve iyi hissetmeye başlarlar. Dolayısıyla mutluluk hayatta bu kadar önemli olduğu için, mutluluğumuzu kahkaha ile ifade ettiğimiz kadar gülmek de aynı derecede önemlidir. Bebekler daha masumdur ve ağlama nöbetlerinden sonra mutluluklarını çabucak ifade ederler. Yetişkinler biraz daha kontrollü ve hesaplıdır, depresif nöbetler veya üzüntü dönemlerinden sonra gülerek mutluluklarını veya olumlu duygularını ifade edemeyebilirler.

Psikologların geliştirmesi gereken sorulardan (ve cevaplardan) bazıları şunlardır:

İnsanlar neden güler?

Kahkaha ile ilgili beyin mekanizmaları veya beyin aktiviteleri nelerdir?

Neden bazı insanlar yüksek sesle gülerken diğerleri daha kontrollü?

Kahkahanın sağlığa faydaları nelerdir?

Vücut gülmeye nasıl tepki verir?

Neden bazı insanlar başkalarını güldürmeyi severken, bazıları onları güldürürken bazıları mutlu olur?

Kahkaha karmaşık bir psikolojik dinamiğe sahiptir. Gülmeyi veya başkalarını güldürmeyi sevebilirsiniz ve komedyenler izleyicilerini kontrol altında tutmayı seven insanlardır, bu yüzden çevrelerindeki insanları şakalarıyla büyüler ve canlandırırlar. Başkalarını güldürebildiğinizde, onların duyguları üzerinde güç ve kontrol sahibi olursunuz, bu yüzden kahkaha göründüğü kadar basit değildir. Önemli ölçüde karmaşık bir psikolojik dinamiği içerir.

Charlie Chaplin veya Seinfeld gibi komedyenleri düşünün. İzleyiciler üzerinde yoğun bir psikolojik kontrolleri var ve bu tür bir kontrol güçtür. Başkalarını güldürmek, nihayetinde size bir güç duygusu verecektir, ancak komedyenler, şakalarıyla enerjik zekalarını serbest bıraktıkları için başkalarını güldürürler. Enerjik zekâ yaratıcı bir ifadedir ve bazı insanlar şakalar yapmaya ve izleyicilerini gülme nöbetlerine sokmaya mecburdur.

Kahkaha sadece biyoloji ile ilgili değil, aynı zamanda psikolojik ifade ile de ilgilidir, bu nedenle bir kahkaha çalışması veya hatta kahkaha tarihi üzerine garip bir çalışma, psikologların kahkahanın insanlarda nasıl geliştiğini ve kahkahanın psikolojik ifadelerinin olumlu duyguların, yaratıcı ifadelerin geliştirilmesine nasıl yardımcı olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir. toplumları ve toplulukları bir araya getirdi. Antik çağda sokak sanatçıları insanları güldürürdü ve bu tür meslekler bugün bile var. Sokak sanatçıları şakalar yapar ve insanları güldürerek geçimini sağlar ve bu eğlencenin bir parçasıdır.

Eğlencenin toplum üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olduğunu anlamak için eğlence psikolojimi okuyun. Kahkaha aynı zamanda insan sağlığı, esenliği ve uzun ömür için temel olarak gereklidir. Ne kadar mutlu olursan o kadar uzun yaşarsın.

Kahkahaların Biyolojik Temeli

Araştırmacıların kahkahanın faydalarını incelemeye başladığı 1960’lardan önce pek fazla kahkaha tarihi yok. Gülmek, doğal ağrı kesiciler veya analjezikler olan endorfinleri serbest bırakır ve gülmek vücuttaki ağrıyı öldürmeye yardımcı olur. Kahkaha, olumlu duyguları tetikler ve hipotalamus ve amigdalanın uyarılmasını sağlar ve araştırmacılar bu olumlu duyguların vücut üzerinde faydalı etkileri olduğuna dikkat çekerler. Psikoloji, kahkahanın insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerini bulmak için boylamsal çalışmalar yürütmeye devam etmelidir. Kahkahaların tıbbi etkileri de daha ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bir yıl boyunca günde üç saat gülseniz, bu artriti veya başka tür fiziksel ağrıları hafifletir mi? Gülmenin yüz kasları üzerindeki etkisi nedir? Güldüğünüzde hızlı yaşlanma veya kırışıklıklar mı yaşıyorsunuz?

Kahkahaların Psikolojik Temeli

Kahkaha, olumlu duygular yaratır ve sağlık, uzun ömür ve uzun vadeli esenliğe yardımcı olur. Bazı psikologlar ve terapistler, kahkaha terapisi, gülme kulübü vb. gibi yenilikçi fikirler ortaya attılar. Kahkahaların solunum yoluyla fiziksel faydaları olabilir ama nihayetinde önemli olan psikolojik faydalardır. Kahkahaların yarattığı olumlu duygular bulaşıcıdır ve ekip üyeleri arasında gülmek, bir ekip içindeki enerjinin ve başarıların artmasına yardımcı olabilir.

Kahkaha’nın Felsefi Temelir

Kahkaha üzerine pek felsefi analiz yok. Erken dönem Stoacı ve hatta Yunan filozofları, halkın kahkahasını gereksiz veya kaçınılabilir olarak görüyorlardı. Eski zamanlarda saray soytarları düzenli olarak insanları güldürmek için performans sergilerken, eski kralların insanları eğlendirmek için soytarıları veya komedyenleri vardı. İlk günlerde gülmek, psikolojik terapiden çok bir eğlence biçimiydi. Ancak eğlencenin psikolojik bir değeri var, bu yüzden sadece eğlence olan bir aktivite artık tedavi edici özellikleriyle biliniyor. Kahkahaya bakış açımızdaki bu değişiklik ilginçtir ve kahkahanın değeri ancak daha fazla keşifle artacaktır.

Kahkahaların Edebi Temeli

Kahkaha’nın edebi veya tarihsel temeli, kahkaha, mizah ve hicvin birbiriyle ilişkili olduğunu ve ilk hicivcilerin ve mizahçıların, örneğin Voltaire’in insanların politik güdülerini ve kararlarını etkilemek için kahkahayı kullandığını gösterir. Mizah ve hiciv politik araçlardı ve kahkaha insanları her zaman belirli yönlere motive etti. Bu nedenle kahkaha, tarihte kitlelerin eğlence, politik veya sosyal motivasyonundan çağdaş zamanlarda terapötik ve sağlık nedenlerine kadar farklı amaçlar için kullanılmıştır.

Burada ayrıntılandırmayacağım birçok kahkaha türü de vardır, ancak kahkaha türleri ifadelere, ilgili duygulara, sosyal veya kültürel geleneklere ve bireysel kişiliğe bağlıdır. Akıl hastalığı aynı zamanda kahkaha türünü de etkiler ve bazı akıl hastaları olağandışı kahkahalar yaşarlar.

Psikoloji öğrencileri ve araştırmacıları ideal olarak kültürlerde, belirli kişilikler arasında yaygın olan kahkaha türlerini ve gülme yoluyla ifadelerin zaman içinde nasıl değiştiğini araştırmalıdır. Araştırmacılar ayrıca gülmenin tarihini, kahkahayla ilişkili toplumsal gelenekleri, mizah, hiciv ve kahkaha arasındaki bağlantıları edebi ve tarihsel bir perspektiften ve kahkahanın salt eğlenceye dayalı bir etkinlikten önemli sağlık yararları olan bir terapötik araca dönüşümünü incelemelidir.Source by Saberi Roy

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sosyal Medya Gerçek İlişkileri Yıpratabilir mi?

Sağlık ve Fitness Üzerine 4 İpucu