içinde

Güzellik Psikolojisi

Farklı güzellik teorileri ve güzelliğin yargılanmasında algının rolü üzerine.

Güzellik psikolojisi, sadece güzellik kavramının henüz tanımlanmamış olması nedeniyle değil, aynı zamanda güzelliğin bakanın gözünde yattığı veya bireylerin diğer insanları veya şeyleri nasıl algıladıkları için de büyük ölçüde doğru olduğu için karmaşıktır. Güzellik, duyularımıza hitap eden her şeye ve kişisel tercihlerimize uygun tüm nesnelere atfedilebilir. Bizim algıladığımız şekliyle güzellik, büyük ölçüde ihtiyaçlarımızın ve güzel nesnelerin veya kişilerin bir yansımasıdır, sadece idealleştirmelerimize veya düşlemlerimize hitap eder ve çekici olan her şeyle ilişki kurma doğal ihtiyacımızı yansıtır. İnsanlar duyular tarafından kontrol edilir ve bizler, uyumlu, yapı ve biçime sahip duyulara hitap eden süreçleri veya deneyimleri tekrar etme eğilimindeyiz. Güzellik, görme duyumuza hitap eder, bu nedenle güzellik deneyimini tekrarlamak için bir tercih vardır.

Ama güzelliği nasıl algılıyoruz ve neden bazı insanlar veya nesneler diğerlerinden daha güzel kabul ediliyor? Psikolojik testler, güzellik algısında simetri ve orantının son derece önemli olduğunu düşünmüştür. Güzel bir nesne, parçalarına göre yargılanmaktan çok çekici bir bütün olarak değerlendirildiği için, özel olmaktan çok daha bütünseldir. Güzelliğin Freudcu veya psikanalitik açıklamaları azdır, ancak psikanalitik kavramlar, güzellik hakkındaki yargılarımızı bir yansıtma veya dilek yerine getirme olarak düşünmek için kullanılabilir, bu nedenle bizim için çekici olan insanlar tipik olarak hayran olduğumuz veya bir şekilde kendi arzularımızı ve hayallerimizi temsil edenlerdir. Psikanaliz, bir ebeveynle benzerlikler olduğunda güzelliğin tercihli algı olduğu fikriyle de uyumlu olabilir. Çoğu insan, bebek yüzlü yüz hatlarına veya yüzlerinde belirli bir masumiyete sahip olduklarında da güzel kabul edilir. Güzellik kültürel olarak da motive edilebilir, bu nedenle bazı doğu kültürlerinde güzel ayakları olan kadınlar çekici kabul edilirken, İngiltere’deki Viktorya döneminde, zarif ve zarafetli kadınlar pürüzsüz boyunlu ve küçük belli olan kadınlardı ve modern Batılı kadınlar temelinde yargılanır. göğüsleri, altları ve dudakları. Güzellik algısı değişebilir ve araştırmalar, üreme döngülerinin aşamasına bağlı olarak kadınların belirli zamanlarda erkeklerin daha yumuşak özelliklerini, diğer zamanlarda daha erkeksi özellikleri tercih edebileceğini göstermiştir. Yani aslında burada tek tek tartışılan birkaç güzellik teorisi var.

1. Simetri ve Oran Olarak Güzellik – Antik mimari harikaları durumunda fark etmiş olabileceğiniz gibi, simetri son derece önemliydi. İster Mısır’daki büyük piramitler, ister Yunanistan’daki mimari harikalar olsun, simetri ve mükemmel boyutlar estetik tarihinde önemli bir rol oynadı. Tüm bu simetri fikri, algıladığımız diğer her nesne veya kişi için de geçerlidir, bu nedenle mükemmel simetrik bir yüze sahip bir kişi aynı zamanda fiziksel mükemmelliğin bir özeti olarak kabul edilir. Mükemmel şekilli ve keskin özellikler çoğu insan için çekicidir ve en güzel yüzler çok orantılı özelliklere sahip olanlardır. Aynı durum vücut için de geçerlidir ve kadınlarda vücudun alt kısmını kıvrımlı bir şekilde veren düşük bel-kalça oranı, genellikle doğurganlığı göstermeyen düz bir şekle göre daha çekici kabul edilir. İnsanlar nihayet evrimsel avantaj aradıkça, kıvrımlı şekillere sahip kadınlar daha doğurgan kabul edilir ve bu nedenle erkekler için daha çekici olur. Benzer şekilde atletik ve kaslı vücuda sahip erkekler kadınlar için çekicidir. Ancak birçok erkek aşırı derecede şehvetli veya kıvrımlı kadınları tercih etmeyebilir, tıpkı birçok kadın gibi aşırı kaslı erkekleri tercih etmeyebilir. Bu, oranın aynı zamanda ılımlılıkla ilgili olduğunu veya belki de insanların algıladıklarında aşırılıktan ziyade belirli bir ölçülülükle daha rahat olduklarını ve bu şekilde güzellik algısının bir tür sosyal programlamaya bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

2. Parçalardan ziyade bir bütün olarak güzellik – Güzel bir şeyi düşündüğümüzde, genellikle geniş bir bütünsel bakış açısına sahip olmaya çalışırız. Bu nedenle bir gülü güzel olarak gördüğümüzde, her bir taç yaprağına daha az özen gösteririz ve çiçeğin simetrisini bir bütün olarak ele alırız. Benzer bir şekilde, bir erkeğin veya bir kadının yüzünü ele aldığımızda güzellik, parçalardan veya belirli özelliklerden ziyade bireyin tüm yüzünü temsil ediyor gibi görünen bileşik niteliktir. Duyularımız bütünsel bir bakış açısını ve şeylerin algılanmasını tercih eder ve bu nedenle bir kişi, ancak tüm özellikler duyulara gerçekten hoş bir şey kattığında çekici veya güzel olarak kabul edilir.

3. Bir yansıtma ve dilek yerine getirme olarak güzellik – Güzellik algısı sadece zihinsel bir süreç değil, aynı zamanda son derece kişisel bir süreçtir. Sevgilinizin sarı saçlı olduğunu söylerseniz, diğer sarı saçlı insanları çok çekici bulabilirsiniz çünkü içsel fantezilerinizi diğer insanlara yansıtma eğilimindesiniz. “O” sevgilime benziyor veya “sevgilim” gibi görünüyor, güzellik algımızda yaygın bir sendrom ve arkadaşlarımıza uzaktan benzeyen insanlar aniden diğerlerinden daha güzel oluyor bize. Aynı izdüşüm, bir ebeveyne benzeyen bir montaj ilişkisi seçilmesi durumunda da geçerlidir. Bir erkek babanıza veya ailenin bir üyesine benziyorsa, sizin için diğerlerinden çok daha çekici olduğu açıktır. Dilek yerine getirme teorisi de aynı derecede doğrudur ve yetenekler veya belirli nitelikler açısından biri gibi olmak istediğimizde, doğal olarak o kişiyi kesinlikle mükemmel ve güzel olarak kabul ederiz. Bazı gençler popüler aktörleri veya aktrisleri putlaştırabilir ve onlar gibi olma ihtiyacı da kendi güzellik algılarını belirler.

4. Masumiyet ve çekicilik olarak güzellik – Sosyal güveni olan büyüleyici bir kişiliğin, sıkıcı bir kişilikten çok daha çekici olabileceğini kimse inkar edemez. Kişiliği ve mevcudiyetinin katıksız gücü ile bireyleri kendine çekme yeteneğine sahip bir kişi, oldukça çekici kabul edilir. Bir şekilde iyi görünüm ile sosyal güven arasında bir ilişki olabilir ve bazen iyi görünümlü bireyler de sosyal olarak en çok kabul gören ve dolayısıyla daha özgüvenli kişilerdir. Elmacık kemikleri yüksek veya belirgin olan ve yüzlerinde belli bir masumiyete sahip bebek yüz hatları olan bireyler, genellikle her iki cinsiyet tarafından da çok çekici kabul edilir. Güzellik, sosyal uyumda avantajlıdır ve bu nedenle iyi görünümlü insanlar, diğer insanlardan destek ve olumlu değerlendirme aldıkları için sosyal olarak da başarılıdırlar. Bununla birlikte, aynı zamanda doğru ve bazen iyi görünen kadınlarda ve hatta erkeklerde de tersi son derece öz bilinçli hale gelebilir ve yeterli özgüven geliştiremeyebilir. İyi görünüm, bazı durumlarda bir engel haline gelebilir, çünkü aynı zamanda zeki olan iyi görünümlü kadınlar, zekalarından çok görünüşlerine göre değerlendirilebilir ve bu bazen modern toplumda üzücü bir gerçektir.

5. Kültür ve toplumun bir ürünü olarak güzellik – Bu kabul edilmiş bir gerçektir. Güzellik kavramı, toplum değiştikçe ve güzellik algısı farklı kültürlerde değiştikçe zamanla değişiyor gibi görünüyor. Batı toplumlarında koyu ten çok çekici kabul edilir ve her iki durumda da yenilik unsuru nedeniyle daha beyaz ten Doğu toplumlarında çekici olarak kabul edilir. Doğu kültürlerinde kadının ayakları ve saçları önemli özelliklerdeyken, Batı’da kadının dudakları ve kalçaları önemli kabul edilir. Kadınların göğüsleri tüm kültürlerde güzelliğin önemli göstergeleridir ve erkek vücudu ve çene veya çene ve belli bir eril keskinlik de çekici olarak kabul edilir. Araştırmalar, kadınların üreme döngülerinin ilk foliküler aşamasında baskın görünümlü erkekleri tercih etme eğiliminde olduklarını, ancak adet ve yumurtlama dönemlerindeyken daha yumuşak kadınsı özelliklere sahip erkekleri tercih ettiklerini göstermiştir. Dişil yumuşak yüzleri ve yüzleri olan erkekler, aşırı erkekliğe veya bir tür ham çekiciliğe sahip erkeklerden daha istikrarlı ve daha aile odaklı olarak kabul edildiğinden, bu bazı evrimsel avantajlara sahip olabilir. Ancak bu çok genelleştirilmiş ve bireysel farklılıklar da var.

Son olarak güzellik, dış dünyayı nasıl algıladığımızla ve ihtiyaçlarımızı nasıl bütünleştirdiğimizle ve dış dünyada gördüklerimize isteklerimizi nasıl yansıttığımızla ilgilidir. Kendi tercihlerimiz zamanla değiştikçe, arzularımız, estetik anlayışımız ve güzellik algımız da değiştiği için, psikolojik açıdan tamamen doğru olan ‘bakanın gözündeki güzellik’.Source by Saberi Roy

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Evcil Hayvanların ÜCRETSİZ Kaldığı Evcil Hayvan Dostu Oteller!

Boşanma Sırasında ve Sonrasında İletişim: İşleri Kişisel Olarak Almamanın Önemi