içinde

Güçlü ve İkna Edici Sunum Yazmak İçin On Konuşma İpucu

Hiç konuşma yapmak zorunda kaldın mı?

Bu hissi hatırlıyor musun? Midede düğüm, avuç içi ter ve panik atak!

Pek hoş bir deneyim değil. Yine de, konuşmanızın başarılı olduğuna eminim çünkü tipik bir dinleyicinin yüzde 90’ı konuşmacının başarılı olmasını ister.

Yine de Listeler Kitabı’na göre, toplum içinde konuşmak en büyük korkularımızdan biridir.

Bu kaygının çoğu, konuşma yerine konuşma yazma ve hazırlama konusundaki güvensizlikten kaynaklanmaktadır.

Bir sunum yapmak, işinizi geliştirmek, kamuoyunu etkilemek veya kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir.

Kalabalıktan sıyrılmak ve insanların hayatlarında gerçek bir fark yaratmak için mükemmel bir yoldur.

Herhangi bir durum için güçlü ve ikna edici bir konuşma yazmanın sırları nelerdir?

İşte iyi bir konuşmayı harika bir konuşmaya dönüştürmek için 10 ipucu!

1. Bir plan yapın ve bazı hedefler ve sonuçlar belirleyin.

Neye ulaşmak istediğinizi bilmemekten daha kötü bir şey yoktur. İzleyiciyi eğitmek, bilgilendirmek, ilham vermek, motive etmek veya duygularına dokunmak mı istiyorsunuz? Konuşma sürecine başlamadan önce daima neye ulaşmak istediğinizi belirleyin.

2. Resmi bir yapıya sahip olun – başlangıç, orta ve son.

İzleyiciler yapıyı severler ve en iyi konuşmalar bu denenmiş ve gerçek kurala sadık kalır. Dedikleri gibi: “Onlara ne söyleyeceğini söyle, söyle ve sonra tekrar söyle”.

3. Çok fazla içeriğe sahip olmaktan kaçının.

Bu günahın suçlusu olanların elini kaldır. Biliyorum, oyleyim. Sunumlarına çok fazla içerik koyan CEO’lar, yöneticiler, bilim adamları, mühendisler, jeologlar ve diğer profesyoneller tarafından verilen teknik sunumların sayısını kaybettim. Bir izleyicinin anlayamayacağı kadar fazla – en iyi izleyicilerin bile 20 dakika sonra aşırı bilgi yüklemesiyle karşı karşıya olduğunu unutmayın.
İçerik krizini nasıl aşarsınız? 8. ipucuna bakın.

4. Hedef kitlenizin kim olduğunu belirleyin ve en uygun iletişimi kullanın
onlara ulaşmak için kanallar.

Hedef kitlenizin bilgi almayı nasıl sevdiğini analiz edin – görsel olarak uyarılmayı mı seviyorlar yoksa sadece oturup dinlemekten mi zevk alıyorlar? Ya da kinestetik bir şekilde dahil olmayı, dokunmayı ve hissetmeyi seviyorlar mı? Görsel, işitsel ve kinestetik karışımın en iyi karışımını bulun ve bunu konuşma yazınızda kullanın.

5. Konuşmanızı çeşitli kaynaklar kullanarak araştırın.

Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek eğilimlerin keskin bir gözlemcisi olun ve ilginç makaleler ve bilgilerden oluşan bir dosya saklayın. Eğer zamanınız yetersizse – bir konuşmadan hemen önce bir dinleyiciyle buluşurken “Şu anda işinizin / sektörünüzün / derneğinizin karşı karşıya olduğu sorunlar nelerdir?” Gibi birkaç hızlı soru soruluyor. sunumunuzu hedeflemenize ve uyum oluşturmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

6. Somut olmayan kavramlar oluşturmak için kişisel hikayeler, örnekler ve metaforlar kullanın
somut.

Çoğu durumda, bir konuşmada fikirleri ve kavramları satmaya çalışıyorsunuz. Bunlar soyuttur ve genellikle izleyicinin kavraması zordur. Kişisel hikayeler, örnekler ve metaforlar görünmeyeni görünür kılar.

7. Güçlü bir açılış ve kapanışa sahip olun.

İnsanlar açılışı hatırlar – ilk izlenimler önemlidir! Kapanış, izleyicinin sunumu dinledikten sonra kafasında uzaklaşmasını istediğiniz anahtar mesajı pekiştirmesi gerektiği için önemlidir. Bir ‘harekete geçirme ifadesi’ ile bitirmek, kitlenizin mesajınız üzerinde harekete geçmesini sağlamanın güçlü bir yolu olabilir.

8. Bir bildiri aracılığıyla değer ve ekstra ayrıntı ekleyin.

İşte bir ipucu: Ayrıntı sağlamak istiyorsanız – bir bildiriye ekleyin! Yazılı biçimde bir konuşmadan çok daha fazla içerik alabilirsiniz. Her zaman sunumunuzda buna atıfta bulunun, ancak konuşmanızdan sonra dağıtın, böylece siz konuşurken dinleyicinin dikkati dağılmasın. Bir sunumcunun seyircinin size bakmaktan ziyade yazılı notlardan ayrıldığını görmesi için ruhu mahvedecek hiçbir şey yoktur!

9. Kısa kelimeler ve sade İngilizce kullanın.

Kısa kelimeler her zaman en iyi kelimelerdir. Jargon kullanmaktan kaçının. Pasif yerine aktif kelimeler kullanın. Bunun dinleyicilerinizin zihninde çok daha fazla etkisi var.

10. Düzenli olarak değerlendirin ve gözden geçirin.

Yazdığınız bir konuşmayı geri duymaktan daha güçlü bir şey yoktur. Bir başkası için bir konuşma yazıyorsanız, her zaman konuşmayı duymaya çalışın veya en azından biraz geribildirim alın. Bir sunumu kaydetmek ve dinlemek, becerilerinizi geliştirmenin en hızlı yoludur.Source by Thomas Murrell

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ters Psikoloji ve Çekim Yasası

Stresin Fiziksel Etkileri (Psikoloji / Çevreyi Algılama)