içinde

Tasarım Psikolojisi: Kumaşlar

Cesur çıngıraklardaki bir renk cümbüşünden taftanın nazik hışırtısına kadar, kumaşlar zihinsel tavrımızı pek çok incelikli ve o kadar da ince olmayan yollarla etkiler. Eğlenceli desenler bizi gülümsetirken, baskıları ve katıları karıştırmak dinamik enerji paradoksu oluşturabilir. Aradığınız efekt ne olursa olsun, iç tasarım planınızı yansıtacak doğru kumaş renklerini, desenlerini ve dokuları seçmek isteyeceksiniz.

Duygusal Faktörler

Kumaşlar tüm duyularımız üzerinde etki yaratır. Örneğin, dokunma zevki kumaşların yumuşaklığıyla güçlü bir şekilde pekiştirilir. Bir kumaşın dokunuşu zenginlik (ipek), formalite (şam) veya kayıt dışılık (çuval bezi) anlamına gelir. İşitme duyumuz, çok sayıda gürültü emici kumaşın bulunduğu odalarda geliştirilir. Kumaşın renkleri ve dokuları görüşümüzü etkiler ve bazı kumaşlar aynı zamanda koku alma duyumuzu da etkiler ve hoş, serinletici veya rahatsız edici kokular sunar. Kumaş renkleri, algılanan tat duygumuzu bile değiştirir.

Elyaf ve Doku

Lif, kumaşa madde ve doku veren şeydir ve sazlık, çimen, hayvan kılı ve hatta bitki tohumları gibi şeyleri içerebilir. Herhangi bir tür dokuma kumaş için alışveriş yaparken, yumuşaklık ve dayanıklılık için yüksek iplik numarasına bakın.

Yün, halı için çevre açısından tercih edilen bir tercihtir. Doğal, yenilenebilir, ateşe ve toprağa dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Mobilya döşemeleri ve pencere kaplamaları için pamuk, tercih edilen doğal kumaştır.

Kumaşlar ayrıca bir odadaki formalite derecesini de güçlendirir. Kaba dokulu kumaşlar “piknik” diyor, yumuşak dokular ise “resmi akşam yemekleri” fısıldıyor. Pamuklu şam, tuvalet (şeffaf keten ve ipek kumaş), basma (asla modası geçmeyen, zaman zaman popülerliğin dışında kalan) ve yumuşak şönil, resmi, geleneksel alanlardan bahseder.

Eviniz için aradığınız görünüm ve his ne olursa olsun, kumaş dokularının, renklerinin ve desenlerinin dikkatli kullanımı genel tasarım planınızın büyük bir parçası olmalıdır.

Telif hakkı c. 2014 Jeanette J. Fisher. Tüm hakları Saklıdır.Source by Jeanette Joy Fisher

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

32) Psikoloji – Psikoloji Soru Çözümü – Hasan SANLI (2020)

Konuşma Yazma Başarısı – Nasıl Gerçekleştirilir