içinde

Evcil Hayvanlar Büyük Bir Sorumluluktur, Ancak Sizi Sağlıklı ve Mutlu Tutmaya Yardımcı Olur

Evcil hayvanların düzenli yemeklere, tatlı su kaynağına ve sürekli tımarlanmaya ihtiyacı vardır. Sahip olduğunuz evcil hayvanın türüne bağlı olarak, kafeslerinde sabit fare beslemesine, sık yürüyüşlere veya günlük gazete değişimine bile ihtiyaç duyabilirler. Evcil hayvan bakımı çocuk yetiştirmeye benzer, ancak çocuklar 18 yaşına geldiklerinde özgürlüklerinin tadını çıkarmaya heveslidir. Öte yandan, evcil hayvanlar sahipleri için çok büyük bir ömür boyu sorumluluktur.

Monotonluğa ve sıkıcılığa rağmen, şaşırtıcı bir istatistik, hanelerin% 65’inden fazlasının en az bir evcil hayvan barındırdığını ortaya koyuyor. Evcil hayvanları barındırmak pahalı bir hobidir ve bir araştırmaya göre, sahipleri evcil hayvanlarına 50 milyardan fazla harcıyor.

Onlara harcanan özen ve nakit ile, bir evcil hayvan ne sunar? Bu çılgınlığın nedeni nedir?

Gerçek şu ki, evcil hayvanlara harcanan para ve zaman mantıklı bir yatırımdır. Sahipler, harcadıkları bakım ve nakit karşılığında mutluluk ve daha iyi bir sağlığın tadını çıkarırlar. Her evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının onları mutlu ettiğini kabul edecektir.

Araştırmacılara göre, evcil hayvan sahipliği, insanları çeşitli sağlıklı davranışları benimsemeye yönlendiriyor. Örneğin, evcil hayvanların birkaç saat sonra düzenli olarak dışarı çıkarılması ve beslenmesi gerekir. Evcil hayvan sahipleri bu tür sorumluluklara ihtiyaç duyduklarını hissederler ve bu onların özgüvenlerini arttırır. Kanepeden ayrılmalarını ve evcil hayvanı yürüyüşe çıkarmalarını sağlar. Genel sağlık ve mutluluklarını artırır. Araştırmalar, evcil hayvan etkileşiminin, sahibinin zararlı nörokimyasalların salınımını azaltmasına ve vücutlarındaki iyi hissetme hormonlarının seviyelerini artırmasına yardımcı olduğunu bile bildirdi.

Evcil hayvanlar sağlıklı ve sağlıklı kalmaya nasıl yardımcı olur?

Evcil hayvan, yoğun bir günün ardından eve döndüğünde sahibini daima ıslak öpücüklerle selamlar. Son derece rahatlatıcı bir deneyim. Bir evcil hayvanla etkileşim, günün sonunda insanların çoğu için stres giderici bir panzehir gibi görünüyor.

Birkaç dakika içinde bir kedi veya köpekle etkileşimde bulunmak veya balıkların yüzmesini izlemek sizi sakin ve rahat hissettirecektir. Aslında, evcil hayvanlarla etkileşime girdiğinizde vücudunuz fiziksel değişiklikler yaşar ve bu da ruh halinizde büyük bir fark yaratır. Bunun nedeni, bir stres hormonu olan kortizolün azalması ve kendini iyi hissetme hormonu serotoninin artmasıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, evcil hayvanlar sağlığınızı çeşitli şekillerde geliştirmenize yardımcı olabilir.

• Ruh halinizi anında yükseltir.

• Yalnızlığı hafifletir.

• Daha iyi kan basıncı yönetimi.

• Kötü kolesterol seviyesini düşürür.

• Depresyonu yönetin ve hafifletin.

• Evcil hayvan sizi hareket ettirmeye devam eder.

• Sadık egzersiz dostum.

• Bir evcil hayvanla yürümek kemiklerinizi güçlendirir.

• Artrit yönetimine yardımcı olur.

• Diğer evcil hayvan sahipleriyle sosyalleşin, böylece bağlantı kurun.

• Sahibini, glikoz seviyesi aniden düştüğünde yemek yemesi konusunda uyarır.

• Bazı köpekler nöbet meydana gelmeden önce uyarmak üzere eğitilir, böylece kişi yatar.

• Evcil hayvan terapisi, inme sonrası danışmanlık, otizm ve rehabilitasyon programında kullanılır.

• Bir çocukta DEHB sınırlamalarının üstesinden gelin.

• Parkinson hastalığı olan kişiler bağımsız bir hayat yaşayabilir. Köpek, Parkinson hastalığı nedeniyle donduğunda kişinin ayaklarına dokunmak üzere eğitilir. Ayrıca köpekler, pençeleri ile ışığı yakmak, kapıları açıp kapatmak vb. İçin eğitilmiştir.

• Yaşlılar için iyi bir arkadaştır.

• Çocuklar, evcil hayvanların olduğu aktif ve güvenli bir ortamda büyürler.

Evcil hayvanlar hayatınıza koşulsuz sevgi ve gerçek bir neşe katar. Bunun ana nedeni, evcil hayvanların temel bir insan ihtiyacını – “DOKUNMAK”. Tüylü bir arkadaşı kucaklamak, okşamak veya kucaklamak duyusal stresi azaltır ve sakinlik sağlar.

Sağlık yararları için daha az yaygın evcil hayvan seçenekleri

Kedilerin ve köpeklerin yanı sıra, sağlık yararlarından yararlanmak için daha az yaygın olan başka evcil hayvan seçenekleri de vardır.

• Tavşanlar – Köpeklere ve kedilere alerjisi olan kişiler, kendilerine eşlik edecek tüylü bir tavşanı seçebilirler. Çok fazla enerjiye sahiptir ve az bakım gerektirir. Bir tavşan tavşanın ihtiyaç duyduğu hız daha azdır ve bir apartman dairesinde yaşayanlar için harika bir alternatiftir.

• Balık – Balık tankları bakım evlerinde, tıbbi tesislerde veya diş kliniklerinde görülür. Bir nedeni var. Tankta yüzen balıkları izlemenin kalp atış hızınızı ve stres seviyenizi düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

• Kertenkeleler ve yılanlar – Sürüngenler soğuk görünebilir ancak sahibinin en iyi müttefikidir. Tüylü hayvanlara alerjisi olan kişiler bu egzotik ve sıra dışı evcil hayvanları seçebilirler. Sürüngenler sahiplerine bağlanır ve sevilmek için boyunlarını kaldırırlar.

• Kuşlar – Yaşlıysanız veya yalnız kalırsanız, evcil bir kuş sosyal etkileşimi teşvik eder. Bilişsel işlevinizi keskinleştirmenize yardımcı olacak püf noktaları konuşabilir ve öğretebilirsiniz.

Bir evcil hayvan sahibi olmayı taahhüt etmeden önce, yeni üyenin talebiyle başa çıkmak için mali durumunuzu ve sağlığınızı düşünün, ailenize bir şeyler katmak istiyorsunuz.Source by Mallika Rajeshbhai Desai

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İş Girişimleri – İş Dünyasında Teknolojinin Kullanımı

1) Öğrenme Psikolojisi Genel Tekrar I – Ayşegül ALDEMİR – 2020