içinde

İnsanlığın Gelecekteki İletişimi

İletişim, bilginin bir yerden diğerine aktarılması olarak tanımlanabilir. Biz insanlar iletişimde iyiyiz çünkü dünyadaki diğer tüm organizmalardan daha iyi bir araç geliştirdik. Bu araç dildir. Dilleri yarattık. Diller organize mesajlaşma sinyallerinden başka bir şey değildir. Hayvanlar ses sistemlerini kullanır ancak dil olarak nitelendirilmezler. Dil olabilirler ama çok sınırlıdırlar. Dillere ilişkin icat sayesinde iletişim becerilerimiz daha iyi hale geldi.

Haberleşmenin aksine lokasyondan lokasyona aktarılacak bilgiler her zaman mevcuttur. Bilgiyi bir yerden diğerine aktarmamış olmamız, bilginin orada olmadığı anlamına gelmez. Bilgi ve iletişim birbirine bağlıdır, ancak tamamen ayrı iki varlıktır. İletişimi ve geleceğini anlamak için onları ayrı ayrı ele almalıyız.

İnsanlığın erken dönemlerinde dilleri geliştirdikten sonra onları dilbilgisi ile organize ettik. Dillerin başlangıçta yazılı formları yoktu. İnsanlar, ses kullanmadan daha iyi iletişim kurabilmek için yazılı dil formları geliştirdiler. Harfler başlangıçta sembollerdi ve çok daha karmaşıktı. Bugünün harflerinden farklı olarak, ilk gün mektupları tüm olayları veya mesajları temsil ediyordu. Daha sonra bu tür sembollerin bozulması, harflerin sesin heceleri olarak kullanılmasına neden oldu. Sesin hecelerini temsil etmek için sembollerin veya harflerin kullanılmasından sonra dilin sert bir şekilde gelişmeye başlamasıdır.

Ayrıca bilgisayarları icat ettiğimizde diller de inşa etmemiz gerekiyordu. Mesajı bilgisayara iletmemiz gerekiyordu ve bilgisayarın bize mesaj iletmesini istedik. İnsanlar tarafından yaratılmış birkaç hesaplama dili vardır. Dil yoluyla aktarılamayan bilgilere erişimimiz yok.

Örneğin insanlar bir duyguyu kelimelerle açıklayamadıklarını söylüyorlar. İnsanların kelimelerin yeterli olmadığını söylediğini duymuş olabilirsiniz. Bu sadece bir ifade değil. Dillerimizin belirli bilgileri iletmek için yeterli olmadığı gerçektir. Ancak iletişim becerilerimiz ve sistemlerimiz daha yüksek başarılara ulaşmamızı sağladı.

İletişimin geleceği, tüm bilgilerin iletilebileceğinden emin olmalıdır. İletişimin geleceği kesinlikle teknolojiden etkilenecek. Şu anda olduğu gibi, bilgi iletişim teknolojisi var. Bu, önümüzdeki yıllarda bilgi teknolojisi ve iletişim teknolojisi olarak parçalanacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, bilgi ve iletişim tamamen farklı iki varlıktır.

Bilgi teknolojisi temel olarak bilgi toplama, depolama ve işlemeye odaklanacaktır. İletişim teknolojisi yalnızca iletişime odaklanacaktır. Zaten bu ikisinin ayrılacağı bir noktadayız. Bu iki alan ayrıldığında, iletişimin geleceği başlayacaktır.

Dilleri icat ettikten sonra, iletişim kurmak için araçlar kullanmaya başladık. Hala dilleri kullandık, ancak bilgileri iletmek için dili uygulamak için araçlar kullandık. Kağıt kalem yöntemi yüzyıllar boyunca yaygındı. Elektronik medyayı icat ettikten sonra elektronik medyaya geçtik. İnternet, insanlığın iletişim tarihindeki en önemli gelişmelerden biriydi. Artık çoğunlukla internet üzerinden iletişim kuruyoruz. Tüm cep telefonlarımız da benzer bir sistem üzerinden çalışmaktadır.

Erken elektronik iletişim, daha büyük ekipman ve özel konumlar gerektiriyordu. Şimdi ceplerimizde bu iletişim var. Bir sonraki adım, bu iletişim sistemini fiziksel bedenimize getirmek. Bir gün vücudumuzda iletişim sistemine sahip olabilmemiz için bu yönde ilerlemeler kaydedildi.

Üniversiteler ve araştırma kurumları, bozukluğu olan kişilerin gönüllü olarak katıldığı deneyler gerçekleştirdi. Bu deneylerdeki ana tema, beynin kortikal kolonuna bir çip yerleştirmek ve beyin ile atanmış bir bilgisayar arasında bir ara iletişimci olarak hareket etmekti. Kortikal sütun, düşüncelerimizin işlendiğine inanılan beynin son derece gelişmiş ve en dış katmanıdır. Bilim adamları, düşüncelerimizin ürettiği dalgaları biriktirmenin ve onları bilgisayarların anlayabileceği bir dile çevirmenin bir yolunu buldular. Bu, bilgisayarların doğrudan beynimizden komutlar almasını mümkün kıldı. Şimdiye kadar yapılan deneylerde, insanların düşünceleriyle bilgisayar ekranına imleç işaretçileri hareket ettirmeleri sağlandı. Başarıyla çalıştı. İnternette beyinleriyle gezen insanların kayıtları var. İnsanların sentetik uzuvlarını aynı kavramla hareket ettirdiği örnekler olmuştur.

Geleceğin iletişim teknolojisinin şu anki durumudur. Buna kısaltma olarak Beyin Bilgisayar Arayüzü veya BCI denir. BCI çok ilerleyen bir bilim akışı ve çok başarılı olduğunu kanıtlıyor. BCI’da insan beyni yalnızca bir bilgisayarla iletişim halindedir. Bu teknoloji insanların beyinlerine yerleştirilen bilgisayar çipleri yardımıyla insanlar arasında iletişim kurmasını sağladığında, iletişimin geleceğine ulaşacağız.

Bu duruma ulaşmak için iki büyük endişe var. İlk endişe, bir insan beyninin içine bir çip yerleştirme etiğidir. Her zaman fikri destekleyen ve fikre karşı çıkan insanlar olacaktır. İnsanların çoğu bunu yapmak istemediyse yapılamazdı. İkinci endişe, bu tür cihazları insan beynine kalıcı olarak yerleştirmektir. Bu tür cihazların kalıcı olarak yerleştirilmesi, çalışabilmeleri için enerji, klinik güvenlik ve hassas üretim gerektirecektir. Beyinde böyle bir cihaz arızalanırsa, değiştirilmesi ameliyat gerektirir. Hiç kimse sadece ekipmanı şarj etmek veya onarmak için kafatasını açmak istemeyecektir.

Gelecekteki iletişim teknolojisinde beklenene kıyasla, mevcut BCI araştırmaları henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Sinyalleri kablosuz olarak çevirip yayınlayabilmek için bu cihazlara ihtiyacımız olacak. Ve sinyal, sinyal iletim kuleleri tarafından alınacak kadar güçlü olmalıdır. Bunu başarmak için, cihazın telefonlarımız gibi çok fazla güce ihtiyacı olacak. Ya cihazı ömür boyu çalıştıracak bir pil yerleştirmeliyiz ya da cihazı şarj etmeye devam edecek bir mekanizma yerleştirmeliyiz. Cep telefonlarındaki deneyimlerimize göre pil yerleştirmek pek pratik değil. Bir mekanizma yerleştirmek çok mümkündür.

Vücudumuz ısı üretir ve bu ısı kan dolaşımımızla taşınır. Cihaza, termal enerjinin elektriğe dönüştürülebileceği bir mekanizma tahsis edilebilirse, güç sorunu çözülecektir. Bugün böyle cihazlar var. Örneğin vücut ısısıyla çalışan saatler var.

Sinyal üretmek bir endişe kaynağıdır. Yayılan sinyal beyin hücrelerine radyasyonla zarar verebilir. Ekipman çalıştırıldığında ısınacaktır. Kimse beynini tersyüz etmek istemez. Böyle bir teknolojinin var olmasından on yıllarca uzaktayız, ancak biz oraya doğru yola çıkıyoruz.

Bu teknoloji bir kez devreye girdiğinde, duyguları insanlarla iletişim kurabileceğiz ama sözlerle değil. Şimdi biriyle iletişim kurduğumuzda, duygularımızı sadece kelimelerle açıklamaya çalışıyoruz. Bu yüzden kelimelerin yeterli olmadığını söylüyoruz. Çipler beyin dalgalarımızı alma ve aynı şeyi başka bir kişiye iletme yeteneğine sahipse, o zaman diğer kişi tam olarak zihnimizdekini alacaktır. Eğer üzgün veya mutluysanız, iletişimdeki diğer kişi tam olarak ne hissettiğinizi hissedecektir.

Bir şey hayal ettiğimizi söylediğimizde, hayal gücümüzü sonuna kadar birisine açıklayamayız. Bu teknoloji kullanıma sunulduğunda, hayal gücümüzü başkalarıyla paylaşabileceğiz. Hayallerimizi kaydedebilir ve önizleyebiliriz. Hayalleri başkalarıyla gerçek zamanlı olarak paylaşabiliriz. Teknoloji böyle bir noktaya geldiğinde, sürücüsüz araçlarımız olacak. Araba kullanmamıza gerek yok. Arabadaki düğmelere basmamıza gerek kalmayacak. Aklımızla arabayla iletişim kurabiliriz ve araba bizi gitmek istediğimiz yere götürür.

Varolmadan önce bir şeyi tam olarak hayal etmek zor. Gelecek henüz burada değil. Sadece tahmin edebilir ve öngörebiliriz. İnsanlar, mevcut teknolojilerin bizi gelecekte nereye götüreceğini basitçe tahmin edebilir. İnsanlar önceden tahmin edeceklerse, her zaman mevcut olduğundan daha iyi bir sistem isteyeceklerdir. Gelecekte, şimdi hayal edebileceğimizden daha iyi bir iletişim sistemine sahip olacağız.Source by Qunson Marynathan

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

PSİKOLOJİ ve PDR KARŞILAŞTIRMASI | PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BÖLÜMÜ OKUMAK

Evcil Hayvanlarda Ayrılık Kaygısı Yönetilebilir