içinde

Evcil Hayvanlarda Ayrılık Kaygısı Yönetilebilir

Evcil hayvanınızın ayrılık kaygısıyla nasıl başa çıkılır?

İş için mi yoksa aileni görmek için mi seyahat etmen gerekiyor?

Tatil ya da kongre ya da dışarıda bir gece için evinizden ayrılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var ya da …

… ve dört ayaklı bir arkadaşınızı geride bırakıyorsanız, bazı ekstra düşünceleriniz vardır.

Küçük çocuklarınızı nereye kaybolduğunuza, ne zaman döneceğinize ya da siz yokken onlara kimin bakacağına dair hiçbir şey söylemeden yalnız bıraktığınızı hayal edin.

Ne yapılacağı veya yapılmayacağı veya ihtiyaç duyduklarında yardım için sizinle nasıl iletişime geçileceği konusunda talimat yok.

İhtiyaçlarının, sorularının ve endişelerinin karşılandığından emin olmadan yeni ayrıldın.

İyi değil.

Bunu kürk aile üyenize yaparsanız, ayrılık kaygısı yaşayabilir, kötü davranışları tetikleyebilir ve sağlıksız olabilir.

Ancak doğru yaklaşımı kullanırsanız evcil hayvanlarda ayrılık kaygısı yönetilebilir ve önlenebilir.

Yolculuk olmasına bile gerek yok. Günlük rutininizde bir değişiklik olabilir – ofise gitmek, sonra birkaç hafta evden çalışmak ve sonra ofise geri dönmek gibi.

Evcil hayvanınızla konuşmadan rutinlerinizi değiştirmenin, tıpkı vardiya rotanızı değiştirmek ve kocanıza ve çocuklarınıza söylememeye benzediğini düşünün!

Evcil hayvanlar, hayatınızdaki sevdikleriniz gibi, ‘döngü içinde tutulmayı’ hak ediyor.

Size güveniyorlar ve kalıplarınızı ve alışkanlıklarınızı, onlar için herhangi bir bildirimde bulunmadan veya uygun bir hazırlık yapmadan değiştirdiğinizde, onlar da sizinle birlikte değişmeye çalışmalıdır.

Ne yazık ki, onların başa çıkma mekanizmaları ailenizin kullanabileceğinden daha yıkıcı olabilir …

Evcil hayvanlarda ayrılık anksiyetesinin önlenmesi, düşünce ve özen gerektirir

Köpeğinizin tüm dünyasınız … kaygı, onları diğer daha bağımsız fikirli evcil hayvanlardan çok daha fazla etkileyebilir.

Ve kediler kendilerini uzak ve ilgisiz olarak satmaya çalışırken, yemek tabağını doldurmadığınız veya çöp kutusunu temizlemediğiniz sürece, programınızı da önemsiyorlar.

Şehirdeki bir çiftlikte atınıza binmenin, dolaşma alanı ve diğer atların eşlik etmesi nedeniyle küçük otağınızdan daha iyi bir seçenek olduğunu düşünebilirsiniz … ama onlar belirli bir günlük kalıba alışmışlardır.

Sen onların sürüsünün bir parçasısın. Sizden ayrı olarak geçirilen zaman, ne olduğunu veya neden olduğunu bilmiyorlarsa veya soruları veya endişeleri varsa stresli olabilir.

Rutinlerinizde asla bir şeyleri değiştiremeyeceğinizi veya evcil hayvanınızı bir bakıcıya veya bir kulübede bırakamayacağınızı söylemiyorum … ama onlara ne olduğu ve neden olduğu söylenmelidir.

Evcil hayvanınıza ne bildiğinizi bilmeyi hak eden biri gibi davranın

Evcil hayvanınız karanlıkta kalmış gibi hissettiğinde, evcil hayvanlarda ayrılma kaygısı ortaya çıkar. Bu nedenle, programınızda kalıcı veya geçici herhangi bir değişiklik yapmadan önce, onlara ayrıntıları verdiğinizden emin olun.

Bu, onlara şunu söylemeniz gerektiği anlamına gelir:

  • Ne bekleyebileceğinizi
  • Şeyler ne zaman olacak
  • Kimler dahil
  • Onlardan neye ihtiyacın var
  • Nasıl davranmalarını istiyorsun
  • Ne kadar gideceksin ya da bu değişim ne kadar sürecek
  • Bir kulübede mi yoksa evlerinde mi bakılıyorlar
  • Geri döndüğünde

Evcil hayvanınıza, çevrelerinin veya kalıplarının nasıl değişeceğine dair bir açıklama nezaketinde bulunmak, ayrılık kaygısını ve yan etkilerini önleyecektir.

Evcil hayvanınız ayrılık kaygısının stresinden mi muzdarip?

Evcil hayvanınızla iyi bir uyumunuz varsa, rutinlerinizdeki değişikliğe hazırlanırken, evcil hayvanınız yerleşecek ve mutlu olacaktır.

Ancak, onlarla paylaşılan deneyimleriniz hakkında iletişim kurmak için zaman ayırmadıysanız, bazılarını çok sergileyeceklerdir. açık işaretler kötü bir şey olmasını bekliyorlar.

1. Nefes nefese kalmak, zum yapmak, yanlış yerlere işemek.

Köpekler iyi bir antrenmandan sonra nefes nefese kalacaktır. Yakınlaştırmalar, evcil hayvanınızın mutlu ve kaygısız hissettiğinin bir işareti olabilir.

Ama eviniz rahat bir sıcaklıkta olmasına rağmen sürekli nefes alıyorlar mı?

Odaya her girdiğinizde duvarlardan ve mobilyalardan sekiyorlar mı?

Yiyeceklerini kapının önüne mi attılar, yoksa çöp kutusu veya bahçe olmayan yeni bir banyo mu seçtiler? Belki dolabınız, yastığınız veya kanepenin arkası?

Bu davranışların çoğu, potansiyel kalp yetmezliği veya enfeksiyon gibi altta yatan bir tıbbi durumun belirtileri olabilir.

Tabii ki, mesane kontrolü veya kusma gibi şeyler bir sorunsa, onları bir veterinere götürün.

Ama sonra büyük bir geri adım atın ve büyük bir yaşam değişikliğinin ortasındaysanız, evcil hayvanınızın size ne söylemeye çalıştığını değerlendirin.

2. Tam mankenin çıkması.

“Vay canına, köpeğin bu kadar uzun süredir hareketsiz yattığına inanamıyorum. Bu kadar disiplinli olmaları harika.”

Evcil hayvanlarda ayrılık kaygısını tespit etmeye çalışıyorsanız, tam bir dinginlik mutlaka bir sakinlik belirtisi değildir …

Evcil hayvanınız ‘kapanmış’ ve endişeleri nedeniyle donmuş olabilir.

Kendilerini yeniden başlatmaya çalışıyorlar. Görünüşte iyi duruşları ve dikkatleri, aşırı derecede korktuklarının bir işareti olabilir. Korkularıyla nasıl başa çıkacaklarından emin değiller.

Farlardaki bir geyik gibi, durumu işlemeye çalışıyorlar ve bir eylem planı yapana kadar hareket etmek istemiyorlar.

3. Tam Tazmanya canavarına gitmek.

Endişeli evcil hayvanınız kendini dışlanmış hissediyor ve geri çekilmek yerine, dikkatinizi çekmek için saldırıya geçiyor.

Aniden başlarlar mobilyayı parçalamak, mutfak tezgahından yiyecek çalar, evin önünden yürüyen insanlara rastgele havlar.

Hayatınızdaki değişikliklerle meşgulsünüz ve bu tür kötü davranışlar, aniden kötü bir evcil hayvanınız olduğu sonucuna varmanıza neden olabilir.

Hissetmeye başladığınız öfke, olumsuz bir geri bildirim döngüsü yaratır.

Evcil hayvanınız zaten endişeliydi ve şimdi de insanı kızgın … bu aşağıya doğru negatif bir sarmaldan çıkıp çıkması zor olabilen iğrenç bir tavşan deliğine dönüşüyor.

Hayvanlarla etkili bir şekilde nasıl iletişim kurulacağını öğrenmek streslerini azaltabilir … ve sizinki

İkinizin de ayrı geçirilen zaman konusunda endişelenmenize gerek yok.

Özellikle köpekler, oldukça sosyal sürü hayvanlarıdır. Çalışırken veya tatile giderken zamanlarını geçirmeleri için iyi bir yatılı yer veya gündüz bakım yeri bulduysanız, arabanızdan fırlayarak kulübeye gireceklerdir.

Ve onları almak için geri döndüğünüzde, sizi selamlamaktan ve tekrar eve gitmek için aynı şevk ve güvenle arabanıza atlamaktan eşit derecede mutlu olacaklar.

Köpeğiniz, kediniz, atınız veya kuşunuz fark etmez, anahtar iletişimdir.

Bir evcil hayvanın sizin refah duygunuza son derece uyum sağlaması uzun sürmez. Ve … yanlış yönlendirilmiş gibi görünse de, gerçekten stresinizi ve acınızı hafifletmek istiyorlar.

Endişeli veya acı çektiklerinde de gönderdikleri sinyalleri alacağınızı umuyorlar.

Bilgece söz: Size en çok ihtiyaç duyduklarında onları hayal kırıklığına uğratmayın.

Bir evcil hayvan iletişimcisine danışın, hayvanlarla kendiniz nasıl konuşacağınızı öğrenmek için zaman ayırın ya da sadece evcil hayvanınızın sinyallerini daha fazla niyetle okumak için çaba gösterin, daha zengin bir ilişkiye sahip olacaksınız.Source by Val Heart

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İnsanlığın Gelecekteki İletişimi

7 Soru 1 Meslek – Psikoloji