içinde

Reklam Psikolojisi

Başarılı bir reklamcılık çabası için kitle psikolojisini ve psikolojik bilişsel süreçleri anlamanın neden önemli olduğu üzerine …

Reklam, çok eski zamanlardan beri, malları ve ürünleri yüceltmenin veya tanıtmanın bir biçimi olmuştur. Aslında reklam, medeniyetlerin başlangıcından beri gayri resmi bir kavram olarak etrafta dolaşıyordu ve eski yöntemler sözlü reklamcılık veya tüccarlar doğrudan sokaklarda insanlara mal sattıklarında ürünlerin faydalarını sözlü olarak talep etmekti. Ancak kâğıt ve yazının gelişiyle reklamcılık daha resmi bir şekil aldı.

Mısırlılar ve Eski Yunanlılar papirüsü reklam için kullandılar ve kaya boyama da kullanıldı. Bugün bildiğimiz gibi dergilerde İngilizce reklamcılık 17. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır ve Amerika’da gazete reklamcılığı 18. yüzyılın ilk yarısında site reklamlarıyla başlamıştır. 20. yüzyılda kitle iletişim araçlarının ve radyo, televizyon, gazete, dergi ve tabii ki internet gibi farklı iletişim biçimleri ve yollarının büyümesiyle reklam, ürünlerin ticarileştirilmesinde önemli bir unsur olmaya başladı. İnsanlar reklamların potansiyelini anlamaya başladı ve 1841’de ABD’de açılan ilk reklam ajansı ile reklam ajanslarının kurulmasıyla bir iş haline geldi.

Reklamın başlı başına bir iş haline gelmesiyle birlikte, reklamları kullanma yöntemleri daha resmi, kontrollü ve sistematik hale geldi ve ürünlerin reklamları gazete reklamları, reklam panoları, istiflerde, el ilanı, broşür, dergi, gazete, TV ve radyo reklam olarak ve son zamanlarda internette. Web reklamcılığı artık mesajı müşterilere ulaştırmak için çok güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, müşterilere gerçekten hitap etmek için reklamın psikoloji ve sosyoloji ilkelerine uygun olarak çalışması gerekecektir. Bu nedenle, bir reklamcı veya bir reklamcılık profesyonelinin, tüketicilerin zihninde gerçekten bir etkiye sahip olması için bir sosyolog ve bir psikolog olması gerekecektir.

Reklamcılığın ilkeleri büyük ölçüde bilişsel psikolojiye ve bir ürünün veya ‘markanın’ tam etkisini veya kullanımlarını ortaya çıkarmak için dikkat, algılama, ilişkilendirme ve hafızanın psikolojik süreçlerine dayanmaktadır. Herhangi bir reklamın öncelikle tüketicilerin dikkatini çekebildiğine odaklanması gerekecektir. Bazen panolarda ve reklam panolarında güçlü mesajlar, güçlü görseller ve göze batan renkler kullanılır. Reklamlar için bazen dikkat çekici kıyafetler ve çekici modeller kullanılır.

Renkler, sesler veya kelimelerle dikkat çekildikten sonra, odak noktası ‘ilişkilendirme’ kullanarak tüketici çıkarlarını korumaktır. Belirli bir müşteri segmentinin ilişkilendirebileceği temalar veya ürünler, bu nedenle bebek maması için kullanılır, anneler ve bebekler öne çıkarılır, böylece ilişkilendirmenin reklamın alaka düzeyi veya bağlamıyla daha fazla ilgisi olur. Bazı renklerin de ilişkilendirme değeri vardır ve belirli markalar ve şirketler ürünlerini tanıtmak için belirli bir renk kullanır. Örneğin, easygroup tüm reklamlar için standart renk olarak turuncu ve Vodafone kırmızı kullanır. Şirket logosu veya sembolü aynı zamanda bir marka geliştirmenin bir parçasıdır ve bir markaya kimlik kazandırmaya yardımcı olur ve güçlü bir çağrışımsal değere sahiptir.

Dernek, sadece tüketicilerin hızlı bir şekilde anlaşılması ve algılanması amacına hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda uzun süre hafızasında kalacak şekilde olmalıdır. Dolayısıyla bellek veya saklama, reklam psikolojisinin önemli bir yönüdür, çünkü tüketicilerin yeniliği için uzun süre kolayca hatırlayabilecekleri bir reklam veya kelime, renk ve şekil kullanımı en etkili olacaktır.

Bir ‘markanın’ gelişimi de aynı derecede etkilidir çünkü bir marka dikkat çekmeye, ilişki geliştirmeye yardımcı olur (örneğin, Coca-Cola veya Pepsi’yi gençlikle, kutlamalarda ve her durumda popüler olan bir meşrubatla ilişkilendiririz) ve bir hizmet veya ürünle ilişkili herhangi bir görüntü. Bu nedenle, markalar bir ürünün adını ve farklı kimliğini vermeye yardımcı olduğundan, reklamlarda marka bilinci oluşturma hayati önem taşır. Yani bir Gucci çantası veya bir Sony kamera, üründen çok marka ile tanınıyor.

Bir marka, bugünlerde markaların benzersizliğini vurgulayan reklamlarla adı, kalitesi ve itibarı ile tanınır. Örneğin, HSBC’nin dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarındaki son reklamları, farklı bakış açılarına ve kültürler arasında insanların farklı beğenilerine ve tercihlerine odaklanıyor. Dolayısıyla, aynı şey için iki farklı bakış açısı gösteren bu tür reklamları gördüğünüzde, bunun HSBC olduğunu bilirsiniz. Bazı markalar, markayı diğerlerinden ayıran ve ona farklı bir karakter kazandıran sloganlar veya sloganlar geliştirir.

Moda şovlarında modellerin neden cansız göründüğünü merak etmiş olabilirsiniz. Moda şovları genellikle kıyafet ve aksesuar satan tasarımcı markaları için düzenlenir ve genellikle bu moda şovları kıyafetleri vurgulamaya çalışır ve bu nedenle modeller oldukça ‘ifadesiz’ olma eğilimindedir. Bu defileler, kıyafetleri duyguları yansıtmasa da, reklamlarda ifadeler yaygın olarak kullanılıyor çünkü görsel ortam yoluyla, bir etki yaratmak için duyguların ekran aracılığıyla tüketicilere taşınması gerekiyor. Bir araç aracılığıyla bir mesajı iletmek zor bir iştir ve reklamverenler, insanların ürünü tanımlayan mesajı korumalarına yardımcı olmak için duyguları geniş çapta kullanırlar.

Her ne olursa olsun, mantra bir etki yaratmak ve tüketicilerin zihninde kalıcı bir etkiye sahip olmaktır. Ürünün mesajı, markanın sloganı ve tüketicinin zihni, bunlar reklamda önemli olan üç mesajdır.

Ancak, reklamın farklı medya için farklı olması gerekeceğini anlamak önemlidir. Radyo reklamları, seslerin ve kelimelerin gücüne odaklanmalıdır; internet reklamları görsellere ve renklere odaklanacak; gazete reklamları mekana ve temaya odaklanacak; ve TV reklamları daha çok duygulara ve kullanılan bağlama odaklanır. Hareket, büyük harfler, zıt renkler vb. Kullanımı önemlidir ve ürüne dikkat çekmek için ürünün bir şekilde vurgulanması da yapılır.

Bütün bunlar kitleleri, ürünü gerçekten satın alacak tüketicileri nasıl etkiliyor? Dikkat çekme işleminin yanı sıra, hafızaya yardımcı olan sesler ve sözcükler üreten ve ürünlerin ve reklamların çağrışımsal değerinin yanı sıra, tüketicinin gerekliliği olan bir başka faktör daha vardır. Bir müşteri, büyük ölçüde ürünün gerekliliği, kalitesi, özellikleri ve fiyatı göz önünde bulundurularak bir ürünü satın almaya yönlendirildiği için reklam yeterli değildir.

Bir şirket yalnızca herhangi bir ürünün fiziksel yönlerine odaklanırsa, örneğin – bir Apple iPhone masada iyi görünüyorsa, o zaman muhtemelen piyasayı etkilemek için en iyi yöntem değildir. Özellikler fiyat kadar önemlidir. Tabii ki, belirli bir kitle psikolojisini belirli bir şekilde tetikleyen ve böylece insanlar bazen yeni piyasaya sürülen ürünler için sıraya giren ‘hype’. Ancak bir ürün için kitle psikolojisine veya bir tür abartıya ya da histeriye dokunmaya çalışmak yalnızca kısa vadeli bir reklam stratejisidir. Bir ürünün daha uzun vadeli kurulması, gerçek kalite, kullanılabilirlik ve fiyattan geçer ve tüm şirketler nihayetinde bunları vurgulamalıdır.

Rekabetin, şirketler tarafından kullanılan reklam türleriyle çok ilgisi olabilir, bu nedenle, diğer şirketler tarafından diğer benzer ürünlerin zayıf yönleri ince bir şekilde vurgulanır, ancak bu her zaman müşterinin zihninde olumlu bir etkiye sahip olmayabilir. Genellikle benzersiz olarak tanıtılan ve hatta diğer ürünlere uzaktan benzemeyen çoğu ürün olumlu bir etkiye sahip olabilir ve etkili bir şekilde heyecan ve tüketici merakı yaratabilir. Bir ürünün benzersizliğine ve farklılığını ve yeniliğini merak uyandıracak şekilde vurgulamak, bir ürünün popülaritesini artırmak için belirli bir yöntemdir, bu nedenle tüketicilere daha fazla bilgi edinme nedeni verir ve ürün hakkında bilgi almak için mağazalara girerler. . Ünlüler, reklamlarda ürünleri desteklemek veya bir markayı tanıtmak için büyük ölçüde kullanılsa da, ünlü kültürü yalnızca gençleri güçlü bir şekilde etkiler, bu nedenle ünlü reklamcılığının tüm değeri biraz abartılabilir. Bu, ünlü kültürüyle ilgili ayrı bir tartışma gerektirecektir.

Tüm reklamverenlerin ve tanıtımcıların nihai amacı, ürün ve hizmetlerin satılmasını sağlamak ve satışları ve potansiyel tüketici ilgisini artırmak, pazara yeni bir ürün sunarken ilk kısa vadeli adımdır. Müşteri ilgisini sürdürmek farklı bir oyundur ve nihai olarak ürünün başarısını garantilemek için markanın itibarını, ürün kalitesini, doğru fiyatlandırmayı ve sürekli yüksek kaliteli reklamcılığı gerektirir.Source by Saberi Roy

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Asi StyLa Psikolojim Çok Bozuk

Konuşma Yazma Büyüsü – Hedef Kitlenizi Büyülemenin 3 Yolu