içinde

Kişisel Gelişim / Kişisel Gelişim Kitaplarını Okumanın En Büyük Faydaları

Kuşkusuz, kişisel gelişimin en iyi yolu kitap okumaktır. Modern dünyada, kaliteli kişisel gelişim / Kendi kendine yardım kitaplarının etkisi anlaşılmaz. Seçici bir azınlığın dışlandığı bir çağda, herkesin strese bağlı komplikasyonların kötü etkilerinden muzdarip olduğu bir dönemde, kişisel gelişim kitapları hayat kurtaran ilaçlar olarak işlev görebilir. Bu kitaplar olayları farklı bir perspektiften görmemize yardımcı olur. Hayatın koyu tonları aniden gri görünecek ve daha fazla incelendiğinde içlerinde saklı olan renkleri ortaya çıkarmaya başlayacaktı.

Çoğunlukla, sorunlarımızın çözümleri içimizde veya çevremizde gizlidir. Kişisel gelişim / Kendi kendine yardım kitapları doğru yönü işaret ediyor ve çözümleri bulmamıza yardımcı oluyor.

İşte kişisel gelişim için kitap okuma alışkanlığı geliştirmeniz için nedenler?

1. Motivasyon: Gerçek hayatta öz motivasyon her zaman mümkün değildir. Ancak günümüzde ister öğrenci ister profesyonel olun daha iyi performans gösterebilmek için sürekli kendinizi zorlamanız gerekiyor. Kişisel gelişim kitapları, bir tür motive edici faktör görevi görür. Psikiyatristler, insanlara motivasyonel bir felsefe veya kişisel gelişim kitabının bazı sayfalarını okuduktan sonra güne başlamalarını önerir.

2. İlham: Birkaç yıl önce, Hindistan’da yapılan en zorlu rekabet sınavlarından biri olan UPSC Sınavları, 2016’da ortaya çıkan zorlukların üstesinden başarıyla gelen bir IAS Topper, GKRonanki’nin Andhra Pradesh’in hikayesini okuduktan sonra taşındık. Ancak bu başarı tek başına onun hikayesini ilham verici yapmaz. GK Ronanki, şiddetli yoksullukla mücadele ederek başarıya ulaştı. Andhra Pradesh’teki iki fakir tarım işçisinin oğludur.

Muhtemelen, bir kişiye ilham vermenin en iyi yolu, büyük zorluklara göğüs geren ve kazananlarla birlikte gelen insanların gerçek hayat hikayelerini vurgulamaktır. Bazı kişisel gelişim yazarları, okuyucunun savaşma ruhunu yeniden ateşlemek için bu aracı kullanır.

3. Teşvik Edici Alıntılar: “Günde Bir Kez Kendi Kendinizle Konuşun … Aksi takdirde Bu Dünyada Mükemmel Bir İnsanla Tanışmayı Kaçırabilirsiniz.” – Swami Vivekananda.

Felsefe dünyasının ustalarının söylediği bu kadar değerli alıntıları okuduktan bir gün sonra başlayın. Aslında çoğumuz internette bu tür hayat alıntılarını takip etme alışkanlığımız var. Düzenli olarak bir kişisel gelişim kitabının tek bir sayfasını bile okumak daha da faydalı olabilir. Dijital dünyanın kendisi bir zihinsel ve fiziksel stres kaynağıdır. Bu nedenle, dijital ortama erişmek ve ilham verici alıntıları okumak için mobil veya statik bir cihazla karşılaştırıldığında, yanınızda iyi bir kitap olması her zaman daha iyidir.

4. İç Olanakları Açığa Çıkarma: Her insan muazzam ve benzersiz olanaklarla yeteneklidir. Sadece bu, olumsuzluk, ilgisizlik ve ilgisizlik altında gömülü kalmalarıdır. Kişisel gelişim / Kendi kendine yardım ipuçları, okuyucuların kendi içsel olasılıklarını açığa çıkarmalarına ve öz hedefler oluşturarak isteklerini gerçekleştirmelerine ve performanslarını artırmaları için onları cesaretlendirmelerine yardımcı olacaktır.

5. Farklı Bir Yorum: Değerli bir kişisel gelişim kitabı / Kendi kendine yardım, hayatınızı farklı bir şekilde yorumlamanıza yardımcı olur. Sadece görüşleriniz genişlemekle kalmaz, aynı zamanda daha olumlu hale gelir. Canlandırıcı sözler, olumsuz bir durumda sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Aslında, liderlik koçluğunun arkasındaki temel kavram budur.

6. Konfor Bölgenizin Dışında Yaşayın: “Kendinizden ne kadar uzaklaşırsanız, o kadar zorlaşır. Konfor bölgenizde olmamak çok eğlencelidir.” Benedict Cumberbatch

Olağanüstü Hollywood kahramanından gerçek sözler. Sınırlarınızı sürekli olarak geride bıraktığınızda, bu sadece eğlenceli olmakla kalmaz, kişisel gelişiminizin de en büyük kanıtıdır. Kişisel gelişim alıntıları, sınırlarınızı aşmanıza, sorunlu bölgenize adım atmanıza ve bu bölgede hayatta kalmak ve gelişmek için içsel olasılıklarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

7. Kişilerarası Becerilerin Geliştirilmesi: Çok sık, yetenekli ve çalışkan insanlarla karşılaşıyoruz, ancak şaşırtıcı bir şekilde, terfi zamanı geldiğinde daha düşük denklikteki bireyler ödülleri toplamak için onları geride bırakacak. Bu, çoğu demokratik ve eşitlikçi hiyerarşi sisteminin takip edildiği bir organizasyondaki tablo bile olabilir. Peki nedeni ne olabilir? Bir kişinin kişilerarası becerileriyle ilgili olabilir.

Kurumsal dünyada kalitenin ve etkili iletişim becerilerinin önemini biliyoruz. Kişisel gelişim kitapları, kişilerarası iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur, böylece mesleki hedefleriniz sizi bu sınırlamanız için yanıltmasın.

Kendinizi geliştirerek hayallerinizi gerçekleştirin. Motive edici kitaplar okumak, hayal edebileceğinizden daha yararlı olabilir.Source by Pankaj Dwivedi

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Görgü Kuralları Psikolojisi

22) Marcia – Bağlanma Kuramları -Gelişim Psikolojisi Dersi – Ayşegül Aldemir (2017)