içinde

Teknolojinin Evrimi – Bilgisayarların Tarihi

Bilgisayarlar artık insan hayatının önemli bir parçası olurken, bilgisayarların olmadığı bir dönem vardı. Bilgisayarların tarihini ve ne kadar ilerleme kaydedildiğini bilmek, bilgisayarların yaratılmasının gerçekte ne kadar karmaşık ve yenilikçi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Çoğu aygıtın aksine, bilgisayar, belirli bir mucidi olmayan birkaç icattan biridir. Bilgisayarın gelişimi boyunca birçok kişi yarattıklarını bir bilgisayarın çalışması için gereken listeye eklemiştir. Buluşların bazıları farklı bilgisayar türleriydi ve bazıları bilgisayarların daha da geliştirilmesine olanak sağlamak için gerekli parçalardı.

Başlangıç

Bilgisayar tarihindeki belki de en önemli tarih 1936’dır. İlk “bilgisayar” bu yıl geliştirildi. Konrad Zuse tarafından oluşturuldu ve Z1 Computer olarak adlandırıldı. Bu bilgisayar, tamamen programlanabilen ilk sistem olduğu için ilk sırada yer alıyor. Bundan önce cihazlar vardı, ancak hiçbiri onu diğer elektronik cihazlardan ayıran bilgi işlem gücüne sahip değildi.

1942’ye kadar herhangi bir işin bilgisayarlarda kâr ve fırsat görmesi değildi. Bu ilk şirket, John Atanasoff ve Clifford Berry’nin sahip olduğu ve işlettiği ABC bilgisayarları olarak adlandırıldı. İki yıl sonra, Harvard Mark I bilgisayarı geliştirilerek bilgisayar bilimini ilerletti.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, dünyanın her yerinden mucitler, bilgisayarların incelenmesi ve bilgisayarların nasıl geliştirileceği konusunda daha fazla araştırma yapmaya başladı. Önümüzdeki on yıl, bilgisayarın, ENIAC 1 bilgisayarın ve diğer birçok sistemin iç işleyişinin hayati bir parçası olacak olan transistörün tanıtıldığını söylüyor. ENIAC 1, çalışması için 20.000 vakum tüpü gerektiğinden belki de en ilginçlerinden biridir. Devasa bir makineydi ve daha küçük ve daha hızlı bilgisayarlar yapmak için devrimi başlattı.

Bilgisayarların çağı, 1953’te Uluslararası İş Makineleri veya IBM’in bilgisayar endüstrisine girmesiyle sonsuza dek değişti. Bu şirket, bilgisayar tarihi boyunca, kamu için yeni sistemlerin ve sunucuların geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olmuştur. ve özel kullanım. Bu giriş, bilgisayarların daha hızlı ve daha iyi geliştirilmesine yardımcı olan, bilgi işlem tarihindeki ilk gerçek rekabet işaretlerini ortaya çıkardı. İlk katkıları IBM 701 EDPM Bilgisayar’dı.

Bir Programlama Dili Gelişiyor

Bir yıl sonra, ilk başarılı üst düzey programlama dili oluşturuldu. Bu, çok düşük seviyeli diller olarak kabul edilen ‘assembly’ veya ikili olarak yazılmayan bir programlama diliydi. FORTRAN, daha fazla kişinin bilgisayarları kolayca programlamaya başlayabilmesi için yazılmıştır.

1955 yılı, Bank of America, Stanford Araştırma Enstitüsü ve General Electric ile birlikte, bankalarda kullanılmak üzere ilk bilgisayarların yaratılmasına tanık oldu. MICR veya Manyetik Mürekkep Karakter Tanıma, gerçek bilgisayar olan ERMA ile birleştirilmiş, bankacılık endüstrisi için bir dönüm noktasıydı. 1959 yılına kadar, bu sistem çiftinin gerçek bankalarda kullanılmaya başlanması değildi.

1958’de, bilgisayar tarihindeki en önemli gelişmelerden biri, entegre devrenin oluşturulması oldu. Çip olarak da bilinen bu cihaz, modern bilgisayar sistemleri için temel gereksinimlerden biridir. Bir bilgisayar sistemindeki her ana kart ve kartta, kartların ve kartların ne işe yaradığına dair bilgiler içeren birçok yonga bulunur. Bu çipler olmadan, bugün bildiğimiz sistemler çalışamaz.

Oyun, Mouse ve İnternet

Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı için oyunlar, bilgisayar deneyiminin hayati bir parçasıdır. 1962, Steve Russel ve MIT tarafından yaratılan ve adı Spacewar olan ilk bilgisayar oyununun yaratılışına tanık oldu.

Modern bilgisayarların en temel bileşenlerinden biri olan fare, 1964 yılında Douglass Engelbart tarafından yaratıldı. Adını cihazdan çıkan “kuyruktan” almıştır.

Bugün bilgisayarların en önemli yönlerinden biri 1969’da icat edildi. ARPA ağı, bugün bildiğimiz İnternet’in temelini oluşturan orijinal İnternet’ti. Bu gelişme, tüm gezegende bilgi ve iş dünyasının evrimiyle sonuçlanacaktır.

1970 yılına kadar Intel sahneye ilk dinamik RAM yongasıyla girdi ve bu da bilgisayar bilimi yeniliğinin patlamasına neden oldu.

RAM yongasının arkasında yine Intel tarafından tasarlanan ilk mikroişlemci vardı. Bu iki bileşen, 1958’de geliştirilen çipe ek olarak, modern bilgisayarların temel bileşenleri arasında yer alacaktı.

Bir yıl sonra, disket oluşturuldu ve adını depolama biriminin esnekliğinden aldı. Bu, çoğu kişinin bağlı olmayan bilgisayarlar arasında veri bitlerini aktarmasına izin veren ilk adımdı.

İlk ağ kartı 1973’te oluşturuldu ve bağlı bilgisayarlar arasında veri aktarımına izin verdi. Bu İnternet’e benzer, ancak bilgisayarların İnternet kullanmadan bağlanmasına izin verir.

Ev Bilgisayarlarının Ortaya Çıkışı

Önümüzdeki üç yıl bilgisayarlar için çok önemliydi. Bu, şirketlerin ortalama tüketici için sistemler geliştirmeye başladığı zamandır. Scelbi, Mark-8 Altair, IBM 5100, Apple I ve II, TRS-80 ve Commodore Pet bilgisayarları bu alandaki öncülerdi. Pahalı olsalar da, bu makineler sıradan hanelerdeki bilgisayar eğilimini başlattı.

Bilgisayar yazılımındaki en önemli gelişmelerden biri, 1978’de VisiCalc Elektronik Tablo programının piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti. Tüm geliştirme maliyetleri iki haftalık bir süre içinde ödendi, bu da bunu bilgisayar tarihindeki en başarılı programlardan biri yapıyor.

1979, ev bilgisayarı kullanıcısı için belki de en önemli yıllardan biriydi. Bu, ilk kelime işlemci programı olan WordStar’ın satışa sunulduğu yıl oldu. Bu, günlük kullanıcılar için bilgisayarların kullanışlılığını büyük ölçüde değiştirdi.

IBM Ev bilgisayarı, 1981’de ev sahipleri ve standart tüketiciler için uygun fiyatlı olduğu için tüketici pazarında hızlı bir şekilde devrim yaratmaya yardımcı oldu. 1981, mega dev Microsoft’un MS-DOS işletim sistemiyle sahneye girdiğini de gördü. Bu işletim sistemi, herkesin öğrenmesi için yeterince kolay olduğu için, bilgisayarı tamamen değiştirdi.

Yarışma Başlıyor: Apple ve Microsoft

Bilgisayarlar, 1983 yılında bir başka önemli değişiklik daha gördü. Apple Lisa bilgisayarı, bir grafik kullanıcı arabirimi veya bir GUI’ye sahip ilk bilgisayardı. Çoğu modern program, kullanımı kolay ve göze hoş gelen bir GUI içerir. Bu, yalnızca metin tabanlı programların çoğunun çıkış tarihlemesinin başlangıcı oldu.

Bilgisayar tarihindeki bu noktanın ötesinde, Apple-Microsoft savaşlarından mikro bilgisayarların geliştirilmesine ve günlük hayatımızın kabul edilen bir parçası haline gelen çeşitli bilgisayar atılımlarına kadar birçok değişiklik ve değişiklik meydana geldi. Bilgisayar tarihinin ilk adımları olmasaydı, bunların hiçbiri mümkün olamazdı.Source by Rebecca Blain

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Salih YILDIRIM – ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ 17. Ders. GESTALT KURAMI

Ulusal Ev Geliştirme Ayı için Yeni Döşeme