içinde

Öpüşme Psikolojisi

Bir öpücüğün analizi, öpüşme bilimi, öpücük türleri ve öpüşmenin sosyal temeli üzerine ..

Öpüşme en eski insan faaliyetlerinden biridir. Bir başkasına olan şefkatin, sevmenin veya sevginin ifadesidir. Öpüşme tarihine geri dönerseniz, halkın öpüşmesi birkaç yüz yıl önce var olmamış ve bazı kültürlerde hala izin verilmemiş olabilir, ancak öpüşmenin binlerce yıldır var olduğunu, özel olarak yapılsa bile güvenle varsayabiliriz. insanın duygusal ifadesinin çok doğal bir şeklidir.

Psikoloji öğrencileri genellikle öpüşmeyi psikanalitik bir bakış açısıyla analiz etmeye çalışırlar. Öpücük, sigara içmek veya yemek yemek gibi oral bir aktivitedir, ağzı içerir ve psikolojik gelişimin oral aşamasına kadar izlenebilir. Bir dereceye kadar oral fiksasyon teorisi doğru olabilir. Bu, bazı insanların ağız aktivitelerine bağımlı olduğu, ağızdaki hislerden zevk aldığı ve bu nedenle de öpüşmeye veya ağızda ilgili aktivitelere bağımlı olduğu anlamına gelir. Sözlü fiksasyon belirli kişilikleri tanımlar, ancak bu makalede büyük ölçüde bir öpücüğün analizine ve ilgili bilime odaklanacağım.

Öpüşme, sinirsel ve hormonal aktiviteyi içerir ve son zamanlarda birkaç araştırmacı, romantik öpüşmeler sırasında dopamin, serotonin, oksitosin ve seks hormonlarının salındığını belirtti. Dopamin ve serotonin kimyasallardır (nörotransmiterler) ve oksitosin, hipofiz bezi tarafından salınan bir hormondur. Duygular söz konusu olduğunda beyindeki amigdala ve hipotalamus aktive olur ve amigdala ve hipotalamusun aktivasyonu, kimyasalların salınması ve öpüşme sırasında hipofiz ve seks bezlerinin uyarılması bağlanma yaratır ve romantik ilişkilerde coşku hissi verir. Romantik olmayan ilişkilerde öpüşmek, sevgi ve duygusal bağlılık yaratır ve genellikle arkadaşlar, aile üyeleri, sosyal ilişkiler vb. Arasında deneyimlenir. Yanaktan bir öpücük, bir tür sosyal selamlamadır ve birçok kültürde yaygındır.

Bir öpücük birçok şekilde yorumlanabilir ve bir öpücüğün nitelikleri uzunluk veya süre, derinlik, pozisyon veya konuma, öpüşmeden önceki ve sonraki yüz ifadesine göre analiz edilebilir ve analiz edildiğinde bu unsurlar nihayet gizli veya gizli olanı türetmeye yardımcı olur. öpüşmenin açık motivasyonları.

Öpüşme insan vücudunda yapıldığı için, başlangıçta sınırlı uzamsal koordinatlarımız var. Hiç kimse umutsuzca ya da tutkuyla bir ağacı ya da duvarı öpmez, ancak bu tür faaliyetler de analiz edilebilir.

Başın tepesinden başlayalım. Başın üst kısmındaki kısa, kısa bir öpücük, sevgiyi gösterir. Ebeveynler çocuklarını başından veya alnından öper. Patronlar veya meslektaşlar baştan öpüştüğünde, bu küçümseyici ve hatta tuhaf görünebilir. Alın öpücüğü aile arasında yaygındır ve yaşlı akrabalar genellikle çocukları veya gençleri alnından öper. Yanaktan kısa öpüşme, bazı kültürler arasında sosyal bir gelenek olarak kabul edilir ve resmiyetin veya resmi dostluğun ve dostluğun bir işareti olarak görülür. Yanaktan kısa bir öpücük, genellikle bir yakınlık, işçiler arasında sevgi ve destek ya da cesaretlendirmenin bir işaretidir.

Öpücük vücudun diğer bölgelerine geçer geçmez analiz daha karmaşık hale gelir. Sevecen sayılan baş ya da yanak dışında, göze, buruna, kulaklara ya da çeneye öpüşmek romantik sayılır. Burundan öpüşmenin bir şefkat unsuru vardır ama çenede daha samimidir.

İlk ilke, öpücük ne kadar aşağı giderse, o kadar samimi hale gelmesidir. Öyleyse, bacaktaki bir öpücük, eldeki öpücükten çok daha mahremdir. Dudak öpücüğü tabi ki çok samimidir ve biz bunu bu ilke içinde düşünmüyoruz. Eldeki öpücük aslında daha geleneksel ve resmi bir romantik ifadedir. Antik çağda erkekler kadınlara eli öperek teklif ederdi. Resmi romantizmdir.

İkinci ilke, ne kadar uzun sürerse, o kadar samimi hale gelmesidir. Öyleyse, öpüşerek samimiyet uzay ve zamanla ilgilidir.

Üçüncü prensip, uzamsal ve zamansal yönlerin öpücüğün motivasyonunu belirleyeceğidir. Bu, bir öpücüğün aşk, romantizm, cinsel çekicilik, şefkat, resmi destek gibi birçok ifadeyi gösterebileceği ve öpücüğün türü veya nedeni büyük ölçüde öpücüğün mekansal ve zamansal nitelikleri tarafından belirleneceği anlamına gelir.

Boynun önündeki uzun bir öpücük, boynun arkasındaki öpücükten daha cesurdur. Avuç içi veya bilek içi veya dirsek gibi cildin iç yüzeyindeki öpücük, dış yüzeydeki öpücükten daha yakındır. Vücudun iç yüzeyinde herkesin öpüşmesi biraz çaresiz görünebilir, bu yüzden özel olarak yapılmalıdır. Zamansal yönler ne olacak? Parkta yanınızda bir adam oturuyor, bir süre sizinle konuşuyor, parmaklarınıza kısa bir öpücük veriyor ve uzaklaşıyor. Tuhaf bir davranış ama oluyor. Bu belirsiz öpücük. Uzun süreli aşıklar daha uzun süreli öpücüklere girecekler. Uzun süreli ağızdan ağza öpücükler, bağlılık ve hatta bir güven seviyesi yaratır. Ağız, dil, dudaklar çok sayıda sinir uçlarına sahiptir ve son derece hassastır, bu nedenle ağızdan ağza öpüşmek daha fazla zevk verir. Romantik öpüşme elbette cinsel ilişkilerin başlangıcıdır.

Öpüşmenin motivasyonunu aldığınız üçüncü ilkeye geçmeme izin verin. Neden bir arkadaş seni belirli bir şekilde öptü? Öpücük çok uzun olmadığı ve yanakta veya yüzde olduğu sürece, bu destek, cesaret ve şefkatin bir göstergesidir. Öpüşmenin cinsel anlamları ve çağrışımları olmayabilir. İki insan arasındaki sevgi, sevgili olmasalar bile oldukça mümkündür. Aynı veya karşı cinsten olsun, iki kişi birbirlerine karşı büyük bir sevgi, şefkat ve destek hissedebilir ve birbirlerini başından, yanağından veya yüzünden öpebilir ve bu tür ifadeler, özellikle takım çalışmasında genellikle doğaldır. Diyelim ki bir futbol takımında, oyuncular diğer takım arkadaşlarını cesaret verici ifadeler olarak öpüyor ve kucaklıyor ve herhangi bir alanda birlikte çalışan takım arkadaşlarında aynı tür bir ilişki görülebiliyor ve takım üyeleri erkek ya da kadın olabilir, önemli değil. İnsanlar bir şey için heyecanlandıklarında, yanlarında duran diğer insanları öpebilir ve kucaklayabilirler, ancak bu sadece duygusal ifade ve enerjinin serbest bırakılmasıdır, tam olarak diğer insanlara yönelik değildir. Öyleyse, yanınızda duran meslektaşınızın bir maç izlediğini, bir futbol golü için heyecanlandığını ve heyecanlı olduğu için size sarılmaya başladığını varsayalım, bu sizi taciz ettiği anlamına gelmez, sadece heyecanını ve duygularını ifade ettiği anlamına gelmez. Ancak bu tür davranışlar bir alışkanlık haline gelirse, biraz daha dikkatli olmalısınız ve onun yanında durmamayı bir noktaya getirmelisiniz. Belli ki başka gizli motivasyonları var.

Sonunda bilime geçelim. Araştırmalar, romantik öpüşmenin endokrin bezlerini ve dopamin, oksitosin, serotonin ve testosteron gibi seks hormonlarının salınmasını içerdiğini göstermiştir. Öpüşmenin çoğu biçimi beyindeki amigdala ve hipotalamusun duygularını ve faaliyetlerini içermesine rağmen, romantik öpüşmeler vücuttaki yoğun kimyasal reaksiyonlar ve nörotransmiterlerin ve hormonların salınmasıyla tetiklenir. Hormonlar nihayet sosyal bağlar yaratır ve öpüşmek, insanların binlerce yıldır bağlar kurmalarına, hayatta kalmalarına ve aileler ve toplumlar yaratmalarına yardımcı olan sosyal araçlardan biridir. Öpüşmesek, yalnız bir yarış olurduk ve çok çabuk yok olurduk.Source by Saberi Roy

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

BALON KAFA'YA PSİKOLOJİK KIŞKIRTMA YAPTIM !! – Minecraft

Rekabetçi Üstyapıcı Kişisel Gelişime İlham Veriyor