içinde

Ev Tabanlı Bir İşe Başlamak – Oduncu Dersi

Neredeyse her gün, onları bir tür iş fırsatına dahil eden biri tarafından dolandırıldığını düşünen insanlardan veya insanlardan haber alıyorum. Dışarıda kesinlikle dolandırıcı sanatçılar ve oldukça kötü taklitler olsa da, bazen bundan biraz daha fazlası vardır. Aşağıdaki hikaye, Tom “Big Al” Schreiter’in fantastik küçük kitabı “Big Al’s Super Prospecting: Special Offers & Quick-Start Systems” adlı kitabında anlatılan bir şakaya uyarlamam.

Eski dostum Bob, Arizona’dan. Birkaç yıl önce, Kuzeybatı Pasifik’te bir iş teklifi aldı. Ol ‘Bob hayatında hiç bu kadar çok ağaç görmemişti. İlk başta biraz bunaltıcıydı ama alışmaya ve sonra çevresinde bulduğu doğanın güzelliklerinden gerçekten zevk almaya başladı.

Ancak hoşlanmadığı bir şey yeni işiydi. Saatler kötüydü, ailesiyle hiç vakit geçiremedi ya da sadece işe gidip gelirken gördüğü muhteşem manzarada patronu Hitler’in altında çalışmıştı ve maaşı çok kötüydü. Bob gerçekten hüsrana uğramıştı ve çaresizce hayatını değiştirmenin bir yolunu aramaya başladı.

Bahçesini sulamakta olduğu bir gün komşusu Jim yanından geçti. Bob birden Jim ve diğer komşularının çoğunun yeni pikaplar sürdüklerini, gelişigüzel giyinmiş, nispeten kısa saatler çalıştıklarını, her zaman güzel şeylere sahip olmak için yeterince para kazandıklarını, fiziksel olarak iyi durumda olduklarını ve ortak noktaları varmış gibi göründüklerini fark etti. hakkında konuşmak. Büyüyen esrarengiz karnı, ofis solgunluğu, azalan banka hesabı ve arkadaş eksikliğini düşündü ve “Hey, Jim! Ne iş yaptığını bana söyler misin?” Diye sordu.

Jim cevap verdi, “Ben bir oduncuyum!”

“Bundan para kazanabilir misin?”

“Elbette. Bütün bu ağaçları görüyor musunuz? Onlar sadece büyük para desteleri. Adamlar ve ben dışarı çıkıp birkaç tane kesiyoruz, odunları satıyoruz ve gerçekten iyi para alıyoruz.”

Bob oduncunun ne olduğunu biliyordu ama Arizona’lı olduğu için ağaçları keserek para kazanmayı hiç düşünmemişti!

Garajına baktı, önceki kiracının bıraktığı eski bir balta buldu ve ormana yöneldi. Güzel görünümlü bir ağaç bularak kesmeye başladı. Birkaç dakika sonra yorulmuştu ve ağaçta neredeyse hiç çukur açmamıştı. Kısa bir aradan sonra tekrar denedi ve biraz daha durup dinlenmek zorunda kaldı. Neredeyse tükenmek üzereydi ve ağaç zorlukla ezilmişti.

Tam o sırada Jim oradan geçti ve neler olduğunu gördü. Güldü ve dedi ki, “Bob, o ağaç o donuk balta ile aşağı inmeden önce yere düşeceksin. Onu hırdavatçıya götür ve keskinleştir. Oh, bu arada, kimse ondan odun almayacak ağaç, termitlerle dolu! Yine de şuradaki ikisi oldukça iyi. “

Bob ona teşekkür etti ve hırdavatçıya gitti.

Hırdavatçıdaki katip, baltayı bilemekten mutlu olacağını, ancak daha da iyi bir şeye sahip olduğunu söyledi. Tezgaha bu şekilde havalı görünen bir alet koydu.

“Bu da ne?” diye sordu Bob.

Katip, “Elektrikli testere” diye cevap verdi. “Bunlardan biriyle, keskin bir balta ile yapabileceğinizden on kat daha fazla iş yapabilirsiniz.”

Bob Arizona’dan olabilirdi ama motorlu testerelerin resimlerini görmüştü. Nasıl kullanılacağından pek emin değildi, ama katip ona bazı açıklayıcı bilgiler veriyor gibiydi, ama tam olarak emin değildi.

“Balta için daha sonra döneceğim” dedi.

Jim’in evine gitti. Jim ona kepçe verirdi.

“Jim, bir ağacı keskin bir balta ile kesmek ne kadar sürer?”

Jim ona söyledi. Çok çalışma ve uzun bir zaman gibi görünüyordu.

“Her ağaç için ne kadar para alıyorsunuz?” O sordu.

Jim ona da söyledi. Bob matematik yaptı ve ofis işinde daha fazlasını kazandığını fark etti. Jim, bir sonraki sorusunu soramadan, “Tabii ki, iyi bir motorlu testere ile on kat daha fazla ağaç kesebilirsin” dedi.

Bingo! Bunu bilmesi gereken birinden ikinci kez duymuştu. Bu sefer matematik ona haftada daha az saat çalışarak mevcut gelirini üçe katlayabileceğini söyledi … açık havada, işe gidip gelmeksizin ve patronunu dinlemek veya şafak vaktinden sonra kalkmak zorunda kalmadan. .

“Jim! Hırdavatçıda, katip bana bir motorlu testere satmayı teklif etti, ama onu satın almam gerekip gerekmediğinden emin değildim. Şimdi, sanırım alacağım.”

Jim, “Bekle bir dakika” dedi. “Sizden tomruk için tasarlanmamış bir motorlu testere için bir kol ve bir bacak ücret alacaklar, sadece fırçayı kesecekler. Size satacağım fazladan bir motorlu testerem var. Hepimizin kullandığı motorlu testerenin aynısı ve satacağım Hırdavatçı küçük fırça kesici için sizden 100 $ daha ucuza. “

Bob cüzdanına uzandı ve 5 dakikadan kısa bir süre içinde yeni satın almasıyla ormana doğru yola çıktı. Jim onun için talimat kitapçığını gözden geçirmeyi teklif etmişti ama Bob acelesi vardı ve bunu kendi başına çözeceğini söyledi.

O akşam daha sonra, Jim’in karısı patronunu bir aşçıya davet ediyor ve yeni terfisini kutluyordu. Bu terfi onu dünyada yükseltti ve hiçbir şeyin ters gitmesini istemedi.

Tam şenlikler başlarken, Bob bir deli gibi arabayı sürdü ve durana kadar çığlık attı ve bu süreçte neredeyse birkaç misafire çarpıyordu. Arabasından atladı ve elinde elektrikli testere ve yüzünde öfkeyle Jim’e doğru yöneldi. Pis ve terliydi. Giysileri yırtık ve yırtıktı. Jim’e yaklaşırken sarhoş ya da bitkin görünüyordu ve bir yandan diğer yana dokundu.

“İşte motorlu testereniz geri geldi,” diye homurdandı, yemeği ve yumruk kasesini masaya çarptı, hemen birkaç parçaya bölünen bir aile yadigarı. “Paramı geri ver, seni sahtekar,” diye homurdandı, yüzü kırmızı, gözleri şişkin, damarları boynunda belirdi. “Bana kendi işimle nasıl para kazanacağıma dair bir satır besledin, sonra beni bağımsız olma arzumdan para kazanabilmen için elektrikli testereye sahip olmak zorunda olduğuyla ilgili şeylerle çektin, her zaman arkadaşım gibi davranarak . “

“Pekala,” diye devam etti, “Senin peşindeyim ve şu anda şehir merkezine gidiyorum ve herkese ne kadar sahtekar olduğunu söyleyeceğim. Bana sattığın elektrikli testere bir hurda. Bütün günümü kesmeye çalışarak geçirdim. onunla bir ağaç vardı ve ağaca zar zor zarar verdi. Birkaç kişinin hırdavatçıya gitmesini zaten engelledim çünkü onlar da sizin gibi dolandırıcılar. Caddenin aşağısında belediye başkanını ve gazete editörünü buraya gelirken gördüm ve Onlara ne kadar dolandırıcı olduğunu söyledim. İşin dibine ineceklerini ve paramı çaldığın için seni hapiste göreceklerini söyleyerek ofislerine yöneldiler. Bunun için seni mahvedeceğim. “

Öfkelenen Jim, “Buraya bütün bu suçlamaları yaparak, karımın partisini mahvedemezsin, çimlerimden ve belki de hayatımdan bahsetmeden buraya böyle gelemezsin. Sana almayı umabileceğin en iyi bilgiyi verdim ve sana bir tane sattım. Harika bir fiyata harika motorlu testere çünkü arkadaş olduğumuzu düşündüm. Bana, arkadaşlarıma ve aileme böyle davrandıktan sonra paranızı asla geri vermeyeceğim! Mülkümden defolun. “

Bob bir lanetle arabasına geri döndü ve elektrikli testereyi masanın üzerinde bırakarak sokağın birkaç kapı aşağısındaki evine çılgınca sürdü.

Jim başını sallayarak elektrikli testereyi kaldırdı ve ipi çekti. Elektrikli testere kükredi ve hızlı bir hareketle Jim yakınlarda yığılmış birkaç yakacak odun parçasını kolayca kesti.

Kendi garaj yolunda arabasından inen Bob, sese baktı ve “Bu gürültü de neyin nesi?” Dedi.

Noktayı anladın mı?Source by Donovan Baldwin

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yalnızlık Psikolojisi ve Yalnızlıktan Kurtulmak

Kişisel Finans: Şimdi Başlamak İçin Sağlam Para Alışkanlıkları