içinde

Topluluk Önünde Konuşma – İlgi Çekici Bir Konuşma Yazmak İçin 5 İpucu

Harika bir konuşmacı olarak görülmek için en baştan başlamanız gerekir: ilgi çekici bir konuşma hazırlamak. Görev göz korkutucu görünebilir, ancak en isteksiz yazar bile küçük parçalara ayırarak ilginç ve etkileyici bir konuşma yaratabilir. Bazı konuşmacılar, materyallerinin kalitesini sağlamak için konuşma yazarlarının hizmetlerinden yararlanır; uzmanlıkları konuşmanın sunumunda yatmaktadır. Ancak çoğumuz bu lüksü karşılayamayız ve kendi başımıza yazmamız gerekir. Başlamak için, Genel Konuşma Yazmak için aşağıdaki 5 İpucunu izleyin.

  1. İlgilendiğiniz Bir Konu Seçin: Yazması en kolay konuşma, konuyu zaten bildiğiniz ve anladığınız konuşmadır. Bir konuşma yazmak ve ardından ilginizi çekmeyen bir konu üzerine konuşmak, kitlenizin de ilgisini çekmeyecektir. Sizi ilgilendiren veya daha iyisi hakkında tutkulu hissettiğiniz bir şey hakkında yazın. Size bir konu atandıysa, o konuyu önemsemenize neden olan şeyin ne olduğuna karar vermeniz ve ardından dinleyicilerinizin duymak isteyebilmesi için onun hakkında yazmanız gerekir.
  2. Kitlenizi Tanıyın: Konuşmanızı dinleyecek olan dinleyicinin yapısını düşünün. Profesyonel ve sosyal akranlarınızla nasıl etkileşim kurduğunuzda bir fark vardır; halka açık bir konuşma yapmak, beklentideki benzer farklılığı takip eder. Yaş, eğitim ve yer, dikkate alınması gereken diğer faktörlerdir. Dinleyicilerinizle ilgi çekici bir şekilde konuşmak istiyorsunuz, bu yüzden onlarla tanıdık terimlerle iletişim kurduğunuzdan emin olmalısınız.
  3. Bir Madde İşareti Listesiyle Başlayarak Yazarların Bloğuyla Mücadele: Genel fikirlerin bir listesinin mükemmel bir biçimlendirmeye sahip olması veya hatta bir bilgisayara yazılması gerekmez. Bunu bir öğle yemeği peçetesinin arkasına yazabilirsin, önemli olan her şey için! Önemli olan, ana konunuz / başlığınızla ilgili veya alt kategorileri olan fikirlere sahip olmanızdır. O kadar ileri gitmediyseniz, konu fikirlerini yazın, ardından bu başlıkları alın ve bir fikir listesi yazın. Önünüzde yazılı bir şey olduğunda, görev o kadar büyük gelmeyecektir.
  4. Her Nokta İçin Yazmaya Başlayın: Yazdığınız 4-5 fikriniz olduğunda, hemen aklınıza gelen fikri seçin ve yazmaya başlayın. Cümle yapısı, mükemmel ifade veya düzen hakkında endişelenmeyin. Daha sonra düzenlemek için zamanınız olacak, şu anda sadece yazmak istiyorsunuz. Yazarken, muhtemelen kendinizi 3. adımda ortaya çıkmamış bir düşünce çizgisine doğru ilerlerken bulacaksınız ve aniden kafanızı dolduracak. Onunla gidin! İçeriği kaldırmak ve çok uzun süre düzenlemek, daha fazlasını eklemekten her zaman daha kolaydır.
  5. Düzenleme ve Düzeltme: Yazılı taslağı bir kez okuyun, hataları, ifadeleri ve cümle sorunlarını düzeltin. Bir düşünceyi tamamlamak için tüm bölümleri kaldırmak, sıralarını değiştirmek veya bir bölüme daha fazlasını eklemek isteyebilirsiniz. Sonra yüksek sesle okuyun ve tekrarlayın. Kağıt üzerinde harika görünen kelimeler, genellikle izleyicileriniz için de “duymaz”. Bu adımın en az 3 kez tekrarlanmasını tavsiye ederim. Bir şeyi kaçırmış gibi mi hissediyorsun? Önemli veya zoru kaçırmanıza neden olacak bir ritim içinde uyuşturulmadığınızdan emin olmak için taslağı başka birisine okutun.

Malzemeniz var, şimdi birkaç kez pratik yapmanız ve ritim için sadece küçük değişiklikler yapmanız gerekiyor. Zor işi yaptınız; konuşmayı sen yazdın. Şimdi geriye kalan tek şey konunuzu samimi ve ilgi çekici bir şekilde iletmektir. Tebrikler!Source by Crystal Coleman

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Years Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Neden Anormal Psikoloji Öğrenmelisiniz?

20) Bülent TANIK – Bilişsel Gelişim Piaget I – (Gelişim Psikolojisi) 2021