içinde

Mozambik’te Yeme İçme

Mozambik mutfağı, mutfağın nereden geldiği ve nereye gittiği açısından eşsiz bir niş içine düşüyor. En iyi Portekiz zarafetini, Hint lezzetini ve Afrika ustalığının bir dokunuşunu harmanlayan Mozambik mutfağı, herkes için gerçek bir ziyafettir. Mozambik’teki içecekler, 1 veya 2 istisna dışında, normalde dünyanın geri kalanında bulabileceğiniz şeylerdir.

Mozambiklilerin birçok yemeğine biber eklemekten hoşlandığını unutmayın, bu nedenle yemeğin sıcak olması için hazırlıklı olun. Ayrıca, yemek yemenin iyi olabileceği, ancak ülkedeki çok sayıda bulaşıcı hastalık nedeniyle her birinin kendi yararına kullanılması gereken pek çok gayri resmi yiyecek tezgahı olduğunu da göreceksiniz.

Yerel Yemekler

Yerel yemekler ağırlıklı olarak pirinç ve patates gibi nişastaların yanı sıra et ve deniz mahsullerine dayalıdır. Vejetaryen yemekleri yaygın değildir, ancak biraz çaba sarf edilerek bulunabilir, ancak çoğu insan neden buluşmak istemediğinizi anlamaz. Yerel yemeklerden bazıları şunlardır:

  • Et: Sığır eti Bifel (biftek anlamına gelir), tavuk ise Frango olarak adlandırılır. Bu etlerin her ikisi de genellikle kaju fıstığı, hindistancevizi, fasulye ve çeşitli baharatlar gibi çeşitli eşyalarla servis edilir. Ayrıca biber soslu biftekle yapılan burger olan Prego biftekli sandviçlere de rastlayacaksınız. Biber bolca kullanılır, bu yüzden eğer sıcak yemek sevmeyen biriyseniz, bunun farkında olduğunuzdan emin olun.

  • Fruta: Bu, çok çeşitli taze meyvelerden biridir.

  • Matata: Yer fıstığı ile yapılan geleneksel Mozambik deniz mahsulü güveç.

  • Posho: Daha fakir bölgelerde temel gıda olarak kabul edilen mısır lapası.

  • Batata Fritas: Yöre halkı tarafından cips olarak adlandırılan patates kızartması.

  • Peixe grelhade: Günün yakası olarak tercüme edilen bu, sürekli değişen çeşitliliği ve tazeliği nedeniyle çok popüler bir deniz ürünleri yemeğidir.

Çok ilginç bir yemek deneyimi için bölgesel varyasyonlarla sunulan birçok başka yemek var. Geleneksel olarak Mozambik’teki ana yemek öğle yemeğidir (almoco) ve dolayısıyla kahvaltı (pequeno almoco) yemeği oldukça küçük olma eğilimindedir. Maddi imkânı olan daha varlıklı aileler için akşam yemeği (jantar) ana yemek ve misafirleri ağırlama fırsatı olarak görülüyor.

İçecekler

Hem çay (cha yerel olarak yapılan bir çaydır) hem de kahve Mozambik’te oldukça popülerdir ve hemen hemen her yerde bulunabilir. Alkollü içecekler söz konusu olduğunda bunlar da oldukça yaygındır ve genellikle yemekle birlikte bir kadeh Portekiz şarabının tadını çıkarırsınız. Diğer bir firma favorisi, geleneksel olarak sosyal ortamlarda ortak bir kaptan alınan mısır bazlı biradır. Tehlikeli olduğu bilinen ve inanılmaz derecede yüksek alkol içeriği nedeniyle sıklıkla bulunmayan Nipa adlı yerel bir bira hakkında bir uyarıda bulunmak gerekir. Ayrıca hem Güney Afrika’dan hem de Namibya’dan geniş bir bira seçkisinin yanı sıra ticari olarak üretilmiş bazı yerel biralar da mevcuttur.Source by James E Harrison

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Soramazsın: Şizofreni Tanısı Konmuş Kişi I 50. Bölüm

Uzm. Psikolog Tuba Dadaşoğlu – Hazır cevap olmanın yolları