içinde

Benjamin Franklin’in Kişisel Gelişim Projesi

1771 ile 1783 arasında Benjamin Franklin otobiyografisini yazdı. Kâr edeceğiniz çok şey içerir ve yalnızca 175 sayfa uzunluğundadır. Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişisel gelişim literatürünün büyükbabası olarak adlandırılabilir. Zavallı Richard’ın Almanak dizisi, sıradan insanlar için pek çok hikaye ve tavsiye içeriyordu. Aslında, onlarca yıldır biriktirilen Yankee bilgeliğinin bir koleksiyonuydu.

Franklin’in otobiyografisinin belki de en ilginç ve potansiyel olarak yararlı kısmı, kendi kendini geliştirme projesini açıklamasıdır. Genç bir adam olarak Franklin, kendi zayıflıklarını ve etrafındakilerin başarısızlıklarına yol açan zayıflıklarını çabucak anlamaya başladı. Keskin bir gözlemciydi ve başarıya götüren alışkanlıkları da çabucak öğrendi.

Yirmili yaşlarında kendisini çok sistematik bir şekilde geliştirmek için yola çıktı. Önce Ölçülülük, Sessizlik, Düzen, Kararlılık, Ahlaksızlık, Endüstri, Samimiyet, Adalet, Ölçülülük, Temizlik, Sükunet, İffet ve Alçakgönüllülük gibi geliştirmek için en önemli bulduğu nitelikleri tespit etti. Daha sonra basit bir günlük kayıt oluşturdu ve her hafta odaklanmak için bu erdemlerden birini seçti. Kayıtları, sol tarafta hayatında mükemmelleştirmek istediği erdemlerin bir listesini ve en üstte de haftanın günlerinin bir listesini içeren bir matris içeriyordu. Daha sonra, o gün uygulamak istediği erdem için kendi beklentisini karşılayamadığında her kutuya bir nokta işaretler veya onay işareti koyardı. Amacı, başarı gösteren tüm notlardan muaf bir hafta geçirmekti.

Franklin, bu yöntemin izin verdiği ölçüde erdemlerin çoğunu mükemmelleştirene kadar birkaç yıl boyunca bu yöntemi kullandı. Franklin, bu erdemlerin hiçbirinde mükemmelliğe asla ulaşmadığını itiraf eden ilk kişi olsa da, bunların birçoğunda ustalaştığı da biliniyordu. Örneğin genç bir adam olarak küstah, tartışmacı ve kaba olduğu biliniyordu. Zamanla, bu tür davranışların kendi başarısına ne kadar aykırı olduğunu anlamaya başladı. Tekrarlanan öz disiplin ve bunun gibi kendi alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirme çabaları sayesinde, büyük bir anlayışa sahip bir adam haline geldi. İyi bir dinleyici, nadiren kendi fikrini söyleyen ve herkesin sevdiği ve hayran olduğu bir adam olarak tanındı.

Siz de kendi davranışlarınız, alışkanlıklarınız ve bunları değiştirme çabalarınız üzerine Franklin’in düşünme yöntemini kullanabilirsiniz.

Önce kendiniz hakkında neyi değiştirmek istediğinize karar verin. Alışkanlıklarınızda, davranışlarınızda ve uygulamalarınızda en çok neyi geliştirmek istediğinizi bulun. Sonra bir liste yapın ve her hafta veya her ay böyle bir iyileştirme öğesine odaklanmaya karar verin. Franklin ne çok kısa ne de çok uzun göründüğü için bir hafta seçti. Sen de aynısını yapabilirsin. Günlük aktivitelerinize çekilmeden önce her geceyi düşünün ve yaşamış olabileceğiniz başarısızlıkları veya değişen davranışınızda kayda değer bir başarıyı işaretleyin. Her sabah neyi değiştirmeyi planladığınıza odaklanın ve bunu yapmak için çözün.

Ayrıca, küçük defterinizi yanınızda taşırsanız ve gün içinde sık sık ona başvurursanız, hem neyi geliştirmek istediğinizi kendinize hatırlatmak hem de not defterinizi kaydetmeyi unutmadığınızdan emin olmak için daha fazla başarı elde edeceksiniz. başarı veya başarısızlık.

Franklin’in yaptığı gibi, mükemmelliğe ulaşamayacağınız halde, sizi şaşırtacak ve gelecekteki başarınız için cömert bir şekilde karşılığını alacak şekilde kendinizi değiştireceğinizi göreceksiniz.

Benjamin Franklin’in değişim ve iyileştirme yöntemini deneyin. Bu basit ve size bir kuruşa mal olmayacak.Source by Daniel Murphy

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Years Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Psikolojik Rahatsızlık Yaşayan İnsanların Ortak 5 Özelliği

Kan Kanseri Türlerinden Bazıları Nelerdir?