içinde

Aile İlişkileri "Bir Bebek Evi"

Oyunun ana karakterlerinden Torvald Helmer biraz “dürüst”. Dürüst, sıkı çalışarak kendisi ve ailesi için rahat bir yaşam kazandığından ve toplumda yüksek bir statü kazandığı için kendisiyle gurur duyuyor. Eşi Nora ahlaki bir kadın, öyle ki oyunun açılışında çocuksu bir masumiyet ve saflık yaşadı. En kötü yalanı, kolayca makaronları yemeye gizlice sokmak, kocasının şekerlere karşı kurallarına uymamak olabilirdi.

Bir ebeveynin, çocukları için örnek bir yaşam tarzı oluşturmak için ahlaki bir yaşam sürmek zorunda olduğu vurgulanmaktadır. Nora ve Torvald, evlilikleri boyunca üç çocuğunu bu tür bir ortamla beslemeyi sağlamaya çalıştı. Ahlaki inançlarını sürdürme biçimleriyle, ebeveyn sorumluluklarını oldukça iyi yerine getirmiş gibi görünüyorlardı. Nora, babasının ölüm döşeğindeyken Torvald’ın hastalandığını açıklayana kadar öyle kaldı. Torvald’ın sağlığını iyileştirebileceği güneye İtalya’ya seyahat etmek için yeterince borç almak zorunda kaldı. İki suç işledi – birincisi, kocasının rızası olmadan borç para aldı ve ikincisi, sahte bir imza attı. İkinci suç, aynalı Krogstad’ın suçluydu ve kaderini takip etmesi muhtemeldi. Krogstad, işlediği suçtan dolayı toplumda ahlaki bir dışlanmış oldu ve güvenilirliğinin yanı sıra bir avukat olarak kariyerini de kaybetti. Bozuk bir isimden başka bir şey kalmamıştı.

Torvald, Krogstad’ın bankadaki görevden alınmasını haklı çıkarmak için karısına, Krogstad gibi yozlaşmış bir adamla yaşadığı tiksintiyi açıkladı. Torvald, Krogstad’ın ahlaksızlığını çocuklarına nasıl aktardığını şöyle açıkladı: “… Çünkü böyle bir atmosfer bir evin tüm hayatını etkiler ve zehirler … Ve bu Krogstad adayı yıllardır eve gidiyor ve kendi çocuklarını yalanlarla ve aldatma. ”

Nora, kendisinin de çocuklarına benzer bir yozlaşma getireceğine ve tüm evine yıkım getireceğine inanıyordu. Nora’nın masumiyeti ve ahlakı, kocasının suçunun sonuçlarına katlanmaması için hayatını feda etmeye veya evini terk etmeye istekli olduğunda ve ayrıca çocuklarının saflığını sürdürmek için parladı. Ancak Torvald öfke ve toplumun ne düşündüğüne duyduğu hassas ilgiden kördü, bu yüzden çocuklarını büyütmesini yasakladı; “beceriksiz bir kadın” gözetiminde onlara güvenemezdi.

Buna paralel bir durumda, Dr. Rank hastalandı ve her dakika kötüleşiyor, bir hastalık vücudunu kasıp kavuruyor. İlk günlerinde, Dr. Rank’ın babası birçok metresinden zevk almıştı, şimdi cezayı Rank aldı. Dr. Rank, “başkasının günahlarının bedelini ödemenin bir haksızlık olduğunu düşündü. Evet, aslında, her şey bir şaka! Benim zavallı masum omurgam, babamın eğlencelerini ödemeli.” Sahip olduğu hastalık, omurga tüketimi (frengi), babasının ahlaksızlığının ve hoşgörüsünün kalıcı bir sembolüdür. Rank, babasının yaşam tarzının fiziksel temsiline sahipti – miras aldığı şey buydu.

Nora’nın ve Dr. Rank örneklerinde gördüğümüz gibi, ebeveynler yolsuzluklarını çocuklarına kolayca aktarabilirler. Ancak Nora’nın davası, Torvald’ın düşünmesi için onu manipüle ettiği soyut bir kavramdır. Bununla birlikte, bir ebeveyn, çocuğunun doğru şekilde yetiştirilmesi için ahlaki kalmalıdır.Source by Patricia Coleman

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Years Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kanser Gibi Kronik Hastalıkların Büyüyen Oluşumu Biyolojik İlaç Pazarını İyileştirir

Avon İşinizi Büyütün – Hızlı Başarı İçin 21 İpucu