içinde

Koronavirüs tat ve koku kaybı ne zaman geçer? Kalıcı mı?

Koronavirüs tat kaybı nedir:

Yiyecek ve içeceklerde metalimsi bir tat alma, tuz tadını hissetmeme veya farklı algılama gibi sorunlarınız varsa koronavirüse yakalanmış olabilirsiniz.

Koronavirüs koku kaybı nedir:

En ağır kokuları bile hissedemeyecek derecede koku alamama, ağır kokuların burnun koku alma bölgesinde yanma oluşturması ancak ne tür koku olduğuna anlam verememe durumudur.

Sinir hücreleri değil koku alma destek hücreleri yeni koronavirüs enfeksiyonuna karşı savunmasızdır.

KEVIN JIANG tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde yapılan araştırma

anozmi

Bu makale, Harvard Tıp Fakültesi’nin   SARS-CoV-2 pandemisi ve COVID-19 hastalığı ile ilgili devam eden tıp, biyomedikal araştırma, tıp eğitimi ve politikayı kapsamının bir parçasıdır.

Geçici koku kaybı veya anosmi, ana nörolojik semptomdur ve COVID-19’un en eski ve en sık bildirilen göstergelerinden biridir. Çalışmalar , korona hastalığını ateş ve öksürük gibi diğer iyi bilinen semptomlardan daha iyi tahmin ettiğini öne sürüyor , ancak COVID-19 hastalarında koku kaybının altında yatan nedenler belirsizdi.

Şimdi, Harvard Tıp Okulu’ndaki sinirbilimciler tarafından yönetilen uluslararası bir araştırma ekibi, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin neden olduğu enfeksiyona karşı en savunmasız üst burun boşluğundaki koku alma hücre tiplerini belirledi.

Bulgular, nöronal olmayan hücre tiplerinin enfeksiyonunun COVID-19 hastalarında anosmiden sorumlu olabileceğini ve hastalığın ilerlemesini daha iyi anlama çabalarına bilgi vermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

HMS’deki Blavatnik Enstitüsü’nde nörobiyoloji doçenti olan kıdemli çalışma yazarı Sandeep Robert Datta , “Bulgularımız, yeni koronavirüsün doğrudan nöronları enfekte ederek değil, destekleyici hücrelerin işlevini etkileyerek hastalardaki koku duyusunu değiştirdiğini gösteriyor” dedi .

Bu, çoğu durumda, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun, koku alma sinir devrelerine kalıcı olarak zarar verme ve kalıcı anosmiye yol açma olasılığının düşük olduğu anlamına geliyor, Datta, özellikle depresyon ve anksiyete gibi çeşitli zihinsel ve sosyal sağlık sorunları ile ilişkili bir durum.

“Bence bu iyi bir haber, çünkü enfeksiyon ortadan kalktığında, koku alma nöronlarının değiştirilmesi veya sıfırdan yeniden inşa edilmesi gerekmiyor” dedi. “Ancak bu sonucu doğrulamak için daha fazla veriye ve altta yatan mekanizmaların daha iyi anlaşılmasına ihtiyacımız var.”

Bazı çalışmalar, COVID-19’daki anosminin, diğer koronavirüsler de dahil olmak üzere diğer viral enfeksiyonların neden olduğu anosmiden farklı olduğunu ortaya koydu.

Mevcut çalışmada Datta ve meslektaşları, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı en savunmasız hücre tiplerini saptayarak COVID-19 hastalarında koku alma duyusunun nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için yola çıktılar.

İnsanların, farelerin ve insan olmayan primatların üst burun boşluklarında yüzbinlerce tekil hücre tarafından ifade edilen genleri toplamda kataloglayan mevcut tek hücreli dizileme veri setlerini analiz ederek başladılar.

ace2
Animasyon: Rick Groleau

Analizler hem de ortaya ACE2 ve TMPRSS2 evler duyu nöronları ve destek hücrelerinin çeşitli koku alma Bu koku algılama sorumlu burun boşluğunun tavanında olfaktör epitel-bir uzmanlaşmış doku içinde hücreler tarafından ifade edilir.

Bununla birlikte, her iki gen de koku alma duyu nöronları tarafından ifade edilmedi. Aksine, bu nöronlar, diğer koronavirüslerin hücrelere girme yeteneği ile ilişkili genleri ifade ettiler.

Araştırmacılar, koku alma epitelindeki iki spesifik hücre tipinin , SARS-CoV-2’nin en yaygın hedefleri olan alt solunum yolu hücrelerinde gözlenenlere benzer seviyelerde ACE2 ifade ettiğini ve enfeksiyona karşı bir savunmasızlığı düşündürdüğünü buldular.

Bunlar, duyusal nöronların etrafını saran ve yapısal ve metabolik destek sağladığı düşünülen sustentacular hücreleri ve hasardan sonra koku alma epitelini yeniden üreten kök hücreler olarak işlev gören bazal hücreleri içeriyordu. Bu hücrelerde her iki gen tarafından kodlanan proteinlerin varlığı, immün boyama ile doğrulanmıştır.

Ek deneylerde, araştırmacılar, koku alma epitel kök hücrelerinin, dinlenme kök hücrelere kıyasla yapay olarak indüklenen hasardan sonra daha yüksek seviyelerde ACE2 proteinini ifade ettiğini buldular. Yazarlar, bu ek SARS-CoV-2 savunmasızlığını önerebilir, ancak bunun COVID-19 hastalarında anosminin klinik seyri için önemli olup olmadığı veya ne kadar önemli olduğu belirsizliğini koruyor.

notlar
Koku soğanı ve epitelinin bir karikatürü. Dikkat çeken hücreler – Sağ üst: Perisit (açık turuncu) bir kan damarının (kırmızı) etrafını sarar. Sağ alt: Sustentacular hücreler (ten rengi) ve bazal hücreler (sarı ve açık turuncu) ile çevrili koku alma duyu nöronları (açık kırmızı, turuncu). Resim: Brann et. al., 2020.

Datta ve meslektaşları ayrıca, ön beyindeki, koku alma duyu nöronlarından sinyalleri alan ve ilk koku işlemeden sorumlu olan fare koku alma ampulündeki yaklaşık 50.000 ayrı hücrede gen ifadesini analiz ettiler.

Koku soğanı içindeki nöronlar ACE2 ifade etmedi . Gen ve ilişkili protein, yalnızca kan damarı hücrelerinde, özellikle kan basıncının düzenlenmesi, kan-beyin bariyerinin sürdürülmesi ve iltihaplanma tepkileri ile ilgili olan perisitlerde mevcuttu. Koku soğanı içindeki hiçbir hücre tipi TMPRSS2 genini ifade etmedi .

Koku kaybı ipucu

Yazarlar, birlikte, bu verilerin, COVID-19 ile ilişkili anosminin, koku alma epitelindeki destekleyici hücrelerin geçici bir işlev kaybından kaynaklanabileceğini ve dolaylı olarak koku alma duyu nöronlarında değişikliklere neden olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Datta, “Ancak bu değişikliklerin ne olduğunu henüz tam olarak anlamıyoruz,” dedi. “Sustentacular hücreler büyük ölçüde göz ardı edildi ve glial hücrelerin beyinde oynadığı kritik rolü giderek artan bir şekilde değerlendirmemize benzer şekilde onlara dikkat etmemiz gerekiyor gibi görünüyor.”

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla
Mentor

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Quiz MakerYears Of MembershipContent Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

OTEL ODASINDA GİZLİ KAMERA BULMAK! Ne Kadar Güvendeyiz?

kısa psikoloji notları

kısa psikoloji notları