içinde

COVID-19 Aşısını Kimler Güvenle Yaptırabilir ve Kimler yaptıramaz?

Uyarı: Haber bilgi amaçlıdır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda işlem yapınız.

  • Uzmanlar, COVID-19 aşısının çoğu insan için güvenli olduğunu söylüyor.
  • Uzmanlara göre, hamile insanlar, emzirenler veya geçmişte COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler için bilinen bir güvenlik sorunu yok.
  • Aşının herhangi bir maddesine karşı şiddetli alerjik reaksiyonları olan kişilerin aşıyı almaması gerektiğini belirtiyorlar.
  • Uzmanlar, otoimmün veya başka rahatsızlıkları olan kişilerin aşı yaptırmadan önce doktorlarına danışmaları gerektiğini söylüyor.

COVID-19 aşı dozlarının ilk dalgası Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaktadır.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) nın yayınladığı acil kullanım yetkisinde Pfizer-BioNtech ve Moderna COVID-19 aşılarının kas içine verilen 2 dozdan oluştuğu belirtilmektedir.

Pfizer aşısı 21 gün arayla verilirken, Moderna aşısı 28 gün arayla yapılır.

İşte ilk önce kimin aşı olacağı ve COVID-19 aşısını kimlerin güvenle yaptırabileceği hakkında bilmeniz gerekenler.

Aşı güvenli midir?

Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner , hem Moderna hem de Pfizer aşılarının güvenli olduğunu söyledi.

Schaffner Healthline’a verdiği demeçte, “Bilimsel olarak, bu aşılar zorlu komite tarafından titizlikle incelendi, Ve her iki komiteyi de çok başarılı geçtiler.” dendi.

California’daki Stanford Health Care’de bulaşıcı hastalıklar doktoru olan Dr. Anne Liu , aşılamanın olası uzun vadeli yan etkileri konusunda endişelenmek için hiçbir neden olmadığını söyledi.

“Uzun vadeli yan etkilerden endişe duyan kişiler, aşıların nasıl çalıştığını biraz yanlış anlayabilirler. Liu, Healthline’a verdiği demeçte, bu vücudunuzda çok uzun süre kalan bir şey değildir ve üretilen bağışıklık tepkisi oldukça hızlıdır ve birkaç hafta içinde oldukça hızlı bir şekilde düzelecektir ”dedi.

Vücudunuzda birikebilecek ilaçlara benzemez. Makyajınızla ilgili hiçbir şeyi değiştiren bir şey değil, bu yüzden daha sonra ondan bir etki elde edebilirsiniz ”dedi.

Uzmanlar, Moderna ve Pfizer aşıları arasında güvenlik veya etkinlik açısından gerçek bir fark olmadığını söyledi.

California Davis Üniversitesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları şefi olan Dr. Dean Blumberg , “Değerlendirmeme göre, hem güvenlik hem de etkinlik açısından çok benzer görünüyorlar, bu yüzden birbirlerinin yerine bir tercih yapılmasını önermiyorum,” dedi.

İnsanların büyük çoğunluğu için COVID-19 aşısı güvenlidir.

Ancak COVID-19 aşısını alıp almayacağınıza karar verirken ek hususları dikkate alması gerekebilecek bazı gruplar vardır. Bunlar şunları içerir:

  • alerjisi olan insanlar
  • hamile veya emziren insanlar
  • COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler
  • altta yatan tıbbi sorunları olan insanlar
  • çocuklar ve ergenler

Alerjisi olan kişiler

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bazı kişilerin COVID-19 aşısını aldıktan sonra ciddi alerjik reaksiyonlar yaşadığını söyledi.

“Alerjik reaksiyonları olan birkaç hasta oldu ve […] bu her zaman çok endişe verici. Blumberg, Healthline’a verdiği demeçte, çok yaygın görünmüyor, ancak elbette, anafilaksi çok korkutucu ve yaşamı tehdit ediyor, bu yüzden endişeli bir durum.

CDC, COVID-19 aşısının içeriğindeki herhangi bir maddeye şiddetli alerjik reaksiyon gösteren kişilerin aşılanmamasını tavsiye ediyor.

Diğer aşı türlerine veya enjekte edilebilir tedavilere karşı şiddetli alerjik reaksiyon yaşayan kişiler, en iyisinin ne olacağı konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Aşılarla (yiyecek, zehir, evcil hayvanlar, lateks) ilgili olmayan şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olanlar yine de aşı olabilir.

Bir kişinin COVID-19 aşısının ilk dozuna şiddetli bir alerjik reaksiyonu varsa, CDC onlara ikinci aşıyı yapmamalarını tavsiye eder.

Şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olmayanlar, aşılamadan sonra 15 dakika süreyle gözlenecektir. CDC, ciddi alerjik reaksiyon öyküsü olanların bu sürenin iki katı süreyle gözlemlenmesini tavsiye ediyor.

Schaffner, “Geçmişte kayda değer bir alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa, aşıyı aldıktan sonra yarım saat boyunca sizi izleyeceğiz, bu yüzden her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ne düşünüyorsun?

17 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

Kahve sağlığınız için yararlı mı? Zararlı mı?

Telepati ile zihin okuma tekniği (güncel)