içinde

Kahve sağlığınız için yararlı mı? Zararlı mı?

Geçmişte kahve, artan sağlık riskleriyle ilişkilendiriliyordu. Ancak son on yılda yapılan araştırmalar, kahve içmenin aslında sağlığınıza fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Kafein, dünyadaki en popüler psikoaktif ilaçtır. İnsanlar yüzyıllardır doğal bir kafein kaynağı olan kahve içiyorlar, ancak on yıllardır insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda karışık mesajlar var .

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) beslenme ve metabolizma bölümü başkanı Marc Gunter, “Geleneksel olarak kahve kötü bir şey olarak görülüyordu” diyor. “1980’lerde ve 90’larda yapılan araştırmalar, kahve içenlerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olduğu sonucuna vardı – ancak o zamandan beri bilim gelişti.”

Gunter, son on yılda ortaya çıkan daha büyük ölçekli nüfus araştırmalarıyla, bilim insanları artık yüz binlerce kahve içen kişinin verilerine sahip olduklarını söylüyor. 

Ancak araştırma bize ne anlatıyor? Kahve tüketimi sağlık yararları mı yoksa riskli mi?

Kahve, kızarmış ekmek, kek ve cips gibi yiyeceklerde bulunan kanserojen bir madde olan akrilamid içerdiği için kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirilmişti. Bununla birlikte, IARC 2016’da kahvenin çok sıcak içilmediği sürece kanserojen olmadığı sonucuna vardı  65 derecenin (149F) üzerinde.

Sadece bu değil, daha fazla araştırma, kahvenin aslında koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Bazı çalışmalar , örneğin hastalarda kahve içmek ile kolon kanserinin daha düşük şiddeti ve nüksü arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir .

Gunter, 2017 yılında, Avrupa genelinde yarım milyon insanın kahve içme alışkanlıklarını 16 yıllık bir süre boyunca inceleyen bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı . Daha fazla kahve içenlerin kalp hastalığı, felç ve kanserden ölme riski daha düşüktü. Bu bulgular , ABD de dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinden yapılan araştırmalarla tutarlıdır .

Gunter, günde dört fincana kadar kahve içenlerin hiç içmeyenlere göre daha az hastalığa sahip olduğunu doğrulamak için gözlemsel araştırmalar arasında yeterince fikir birliği olduğunu söylüyor.

Kahvenin potansiyel faydası daha da ileri gidebilir. Gunter’ın çalışmasındaki kahve içenlerin, kahve içmeyenlere göre sigara içme ve daha sağlıksız diyetleri vardı. Bu, kahvenin kalp hastalığı ve kanser riskini düşürmesi durumunda düşündüğümüzden daha güçlü olabileceğini – sağlıksız davranışların etkilerini geçersiz kıldığını gösteriyor.

Bu, bir fincan kafeinsiz veya kafeinli kahve olsa da doğrudur. Araştırmalar, kafeinsiz kahvenin normal kahveye benzer miktarda antioksidan içerdiğini buldu. Gunter, kafeinli ve kafeinsiz içenlerin sağlığı arasında fark görmedi bu da onu kahvenin sağlık yararlarının kafeinden başka bir şeye bağlı olduğu sonucuna götürdü.

Neden ve sonuç

Bununla birlikte, tüm bu araştırmalar, neden ve sonucu doğrulamayan deney verilerine dayanıyordu.

Kahveyi tüketen insanlar, tüketmeyen insanlardan daha sağlıklı olabilir.

Bristol Üniversitesi’nde kafeinin davranış, ruh hali, uyanıklık ve dikkat üzerindeki etkilerini araştıran Peter Rogers, kahve tüketenlerin, tüketmeyenlerden daha iyi bir sağlığa sahip olabileceğini söylüyor. Bu, Gunter’in araştırmasında bulunan sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarına rağmen.

Bu arada, düzenli olarak kahve tüketen kişilerde genellikle daha yüksek tansiyon vardır ve bu da kardiyovasküler hastalık riskini artırmalıdır. Ancak Rogers, kahve içmekten kaynaklanan yüksek tansiyonun daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğuna dair kanıt olmadığını söylüyor.

Kahvenin faydalarını ve risklerini daha iyi belirleyebilen klinik araştırmalar, denekleri kullanarak yapılan araştırmalarından daha nadirdir. Ancak bir grup araştırmacı, kafeinli kahve içmenin kan şekeri üzerindeki etkilerini gözlemledikleri bir deney yaptı .

İngiltere Bath Üniversitesi Beslenme Egzersiz ve Metabolizma Merkezi tarafından yürütülen küçük çalışma, kahvenin parçalanmış bir gece uykusundan sonra vücudun kahvaltıya verdiği tepkiyi nasıl etkilediğini inceledi. Kahveyi ve ardından kahvaltıda şekerli bir içeceği içen katılımcıların, ‘kahvaltı’dan önce kahve tüketmemelerine kıyasla kan şekerinde %50’lik bir artış olduğunu buldular.

Yine de, riskin artması için bu tür davranışların zaman içinde tekrar tekrar gerçekleşmesi gerekirdi.

İnsanları laboratuar ortamlarına koymak, bulguların gerçek yaşamla ne kadar alakalı olduğu sorusunu da gündeme getiriyor – bu da ne deneysel ne de laboratuvar araştırmasının kahvenin sağlığımızı nasıl etkilediğine dair kesin cevaplar sağlayamayacağını gösteriyor.

Kahve ve düşük yapma riski

Kafeinli kahve tüketimiyle ilgili tavsiyeler özellikle hamilelikte kafa karıştırıcıdır. EF Myers Consulting’in CEO’su Esther Myers, 380 çalışmayı gözden geçirdi ve yetişkinler için günde dört fincan ve hamile kadınlar için üç fincan kahvenin herhangi bir yan etkiye yol açmaması gerektiği sonucuna vardı .

Bununla birlikte, Gıda Standartları Ajansı hamile ve emziren kadınlara günde bir ila iki fincandan fazla kahve içmemelerini tavsiye etmektedir. Bu yıl, önceki çalışmaların gözden geçirilmesi, hamile kadınların düşük yapma, doğum ağırlığı ve ölü doğum riskini azaltmak için kahveyi tamamen kesmeleri gerektiği sonucuna vardı.

“Özellikle hamileliğin ilk üç ayında kafein tüketiminin düşük yapma ile bağlantılı olma olasılığı endişe uyandırıyor.” diyor.

Ancak bilim adamları bununla ilgili çok fazla veri bulunmadığını ve gözlemsel verilerden sonuç çıkarmanın güvenilir olmadığını söylüyor.

Hamilelikte kahve içen kadınlar muhtemelen daha yaşlı ve sigara içme olasılıkları daha yüksek. Yaş ve tütün tüketiminin nedensel olarak daha yüksek düşük oranlarıyla bağlantılı olduğunu biliyoruz ”diyor.

“İkinci sorun, hamileliğin erken döneminde mide bulantısı yaşayan kadınların düşük yapma olasılığının daha düşük olmasıdır. Bu kadınlar aynı zamanda kahveden de kaçınıyor – zaten hasta hissediyorsanız bu sizi rahatsız eden türden bir şey – bu nedenle mide bulantısı olan ve kahve tüketmeyen birçok kadının düşük yapma olasılığı daha düşük. “

Oster, günde iki ila dört fincan kahve, düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkili görünmüyor diyor.

Kafein titremesi

Kahvenin kalp sağlığı, kanser ve düşük yapma üzerindeki potansiyel etkilerinin yanı sıra, beyni ve sinir sistemini nasıl etkilediği de var. Kafein psikoaktif bir ilaçtır, yani bilişimizi etkiler.

Genel nüfus içinde, bazı insanlar gün boyu kafeinli kahve içebilirken, diğerleri bir fincan sonra endişeli hale gelebilir. Araştırmalar, genlerimizdeki farklılıkların, iki kişinin kafeini nasıl farklı şekilde metabolize ettiğini etkileyebileceğini buldu . Ancak Myers, “Bir kişinin bir düzeyde kafeinle neden mükemmel bir şekilde iyi olduğunu ve diğerinin olmadığını anlamıyoruz” diyor.

Bu arada, düzenli içiciler için, konsantrasyonu artırmak için kahve içenler için kötü haberler var.

Kahve tüketmek, verimli çalışma yeteneğimize hiçbir fayda sağlamaz çünkü bu etkiye toleranslı hale geliriz – Peter Rogers

Rogers, “Vücut günlük olarak kafein almaya alıştıkça, vücudu kafeinle yaşamaya ve normal işlevini sürdürmeye adapte eden fizyolojik değişiklikler oluyor” diyor. “Kahve tüketmek, verimli çalışma yeteneğimize net bir fayda sağlamaz çünkü bu etkiye toleranslı hale geliyoruz, ancak onu tüketmeye devam ettiğiniz sürece muhtemelen eskisinden daha kötü durumda olmazsınız.”

Kahve içenlerin bilmesi gereken tek şey çekilme

Rogers  “Günde birkaç fincan kahve içen kişi kafeine bağımlıdır. Kahve içmezlerse yorulurlar ve başları ağrır ”diyor.

Bu semptomlar kişinin ne kadar kahve içtiğine bağlı, ancak genellikle üç gün ile bir hafta arasında sürüyor, diyor – bu süre zarfında, kafein onların bu isteğini hafifletecek tek şeydir.

Kahve çeşitleri

Kahvenizi demleme şekliniz sağlıkla ilişkiyi değiştirmiyor gibi görünüyor diyen Gunter, Avrupa’daki insanları inceleyerek, çeşitli kahve türlerinin sağlık yararları ile ilişkili olduğunu buldu.

Gunter: “İtalya ve İspanya’da insanlar daha küçük bardaklarda espresso içti; Kuzey Avrupa’daki insanlar ise daha büyük miktarlarda kahve ve daha fazla hazır kahve içtiler ”diyor. “Farklı kahve türlerine baktık ve ilçeler arasında tutarlı sonuçlar gördük, bu da meselenin kahve türleri değil, kahve içmekle ilgili olduğunu gösteriyor.”

Yine de, 2018 çalışmasından araştırmacılar, kahve ile yaşam süresi arasındaki ilişkinin , öğütülmüş kahve için hazır veya kafeinsiz kahve için olduğundan daha güçlü olduğunu buldular – bunların hiç kahve içmemekten daha sağlıklı olduğu belirtildi. Kağıtta belirtilen tutarsızlık, hazır kahvelerin anti-enflamatuar özellikleriyle bilinen polifenoller dahil olmak üzere daha düşük miktarlarda biyoaktif bileşiklere sahip olmasından kaynaklanıyor olabilir düşüncesi var.

Gunter, işteki yoğun bir gün boyunca size yardımcı olmasa da, mevcut, güncel kanıtların günde dört fincana kadar kahve içmenin daha düşük kalp hastalığı ve kanser riski de dahil olmak üzere sağlık yararları olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

“Çok fazla bir şeyler içerseniz, muhtemelen sizin için iyi olmayacağı, ancak günde birkaç bardak içmenin sağlığa zararlı olduğuna dair güçlü bir kanıt olmadığı genel kanıdır” diyor.

Ne düşünüyorsun?

17 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

HES Kodu Nasıl Alınır?

COVID-19 Aşısını Kimler Güvenle Yaptırabilir ve Kimler yaptıramaz?