içinde

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Tüm dünyayı saran koronavirüsün ardından Türkiye’de vatandaşların evde kalması ve salgının önlenmesi için Hayat Eve Sığar sloganı bulunmuştu. HES kodu nedir araştıran vatandaşlar, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında vatandaşların; sınav, ulaşım ve ziyaretlerinde kullanması için T.C. kimlik numaralarına göre HES kodu verilmeye başlandı. Peki HES kodu ne işe yarar? Koronavirüs salgınında herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı, gideceğiniz yerdeki insanları koronavirüs açısından olumsuz bir durum yaşatmamanız ve güvenli bir şekilde ziyaret etmenize yarar.

HES KODU ÜCRETLİ Mİ?

HES kodu cep telefonunuzdan SMS aracılığı ile e-Devlet şifrenizle e-Devlet üzerinden ya da HES uygulaması üzerinden kolaylıkla alınabilir. HES kodu ücretli mi sorusuna ise herhangi bir ücret yansımayacağını paylaşalım. HES kodunu aldığınızda bir defaya mahsus bir kod verilir. Gelen HES kodu için sistemde ya da SMS ekranında bir süre görülecektir. Bu süreye kadar o HES kodunu kullanabilirsiniz. Bu sebepten bir kere aldığınız HES kodunu mutlaka kaydedin ve tekrar tekrar sorgulamak zorunda kalmayın.

HES KODU ZORUNLU MU?

Hayat Eve Sığar kodu Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında bir vatandaşın farklı bir yeri ziyareti için kullanıldığında sorulacaktır. Otobüsle şehirler arası yolculuk yaparken, sınavlara giriş yaparken ve bazı yerleri ziyaret ederken HES kodu istenecektir. Bu yüzden HES kodu zorunludur. HES kodu sizin ve ziyaret ettiğiniz bölgenin koronavirüs risklerini, risk taşıyıp taşımadığınızla ilgilenir.

HES KODU GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

HES kodu aldıktan sonra o gün itibari ile o HES kodunu bir yıl boyunca geçerlilik süresi olacaktır. HES kodunu aldığınız gün kadar saat süresi de önemlidir.

HES KODU BLOKELİ NE DEMEK?

HES kodu alırken genellikle karşınıza çıkan “HES kodu blokeli” cevabını görenler için HES kodu blokeli ne demek: HES kodu başvurunuzu yaptığınızda size SMS ile 5 dakika içerisinde bilgi gelmesi gerekir eğer 5 dakika içerisinde işlem gerçekleşmezse HES kodu blokeli hatası verir. Yani 5dk’dan fazla süren işlemler nedeniyle biletinizi alamazsanız, işlemleri tekrarlayarak (HES Kodunu tekrar üretmenize gerek bulunmamaktadır) alabilirsiniz.Bu nedenle panik yapmanıza gerek yoktur.

SINAVLAR İÇİN HES KODU ZORUNLU MU?

Sınava girecek adaylar başvuru yapmadan ya da başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. Sınava girecek adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının “http://hayatevesigar.saglik.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek ya da aşağıdaki yöntemlerle alabilecek.

HES KODU UYGULAMAYLA NASIL ALINIR?

Eğer cep telefonunuzda Hayat Eve Sığar uygulaması yok ise, telefonunuzun işletim sistemine göre uygulamayı indirebilirsiniz. Örneğin, İOS kullananlar App Store’dan Hayat Eve Sığar yazarak uygulama indirilirken, Android işletim sistemi telefon kullananlar Play Store’dan Hayat Eve Sığar uygulamasını indirebilir. Peki HES kodu uygulamayla nasıl alınır? Uygulamayı telefona indirdikten sonra HES kodu almak için ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girilir ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

HES KODU SMS İLE NASIL ALINIR?

Eğer HES kodunu cep telefonu ile ücretsiz SMS ile almak istiyorsanız şu sırayla HES kodu alabilirsiniz;
Mesajlar bölümüne giriş yaparak Hes yazıp boşluk bırakın, 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazın ve bir boşluk bırakın,

Kimliğinizin üzerinde bulunan T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesini yazın ve mesajı 2023’e SMS olarak gönderin. HES kodunuzu almış olacaksınız.

Örnek gidecek mesaj şu şekilde olmalıdır: HES 11111111111 2323

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodu e-Devlet üzerinden de sorgulama yapılarak alınıyor. Eğer e-Devlet şifre ve giriş bilgileriniz yoksa, en yakın PTT’ye başvurarak giriş bilgilerinizi alabiliyorsunuz. e-Devlet’te arama kısmına “HES kodu sorgulama” yazınca sistemde HES kodunu görebiliyorsunuz. Buradan HES kodunu ne zaman kadar kullanacağınızı da görebilirsiniz.

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

*Bu hizmeti kullanarak, kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu üretebilir, ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve ürettiğiniz HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

17 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

Nasıl Cool (Havalı-Karizmatik) olursunuz?

Kahve sağlığınız için yararlı mı? Zararlı mı?