içinde

Nasıl Cool (Havalı-Karizmatik) olursunuz?

Cool aslında İngilizceden gelen bir köken. Serin ve soğuk anlamına gelen bu kelimenin aslında en güzel tanımı rahat demektir.

Bu yazıya başlamadan önce şunu belirtmek istemeliyim ki kişisel bakımınızı düzeltmeden asla cool olamazsınız 🙂

Her zaman doğru adım attığına emin olunan ve yaşam boyunca rahat ve zarafetle kendini gösteren, havalı bir adam olmak ister misiniz? Yoksa stresli veya gergin görünmeyen ve güven havası olan rahat bir kız olmayı mı istiyorsunuz? Havalı ve kendine güvenen duyan insanları düşünürseniz, onların bir çok ortak özellikleri vardır: hepsi başkalarından farklı, kendinden emin ve genellikle herkese dostça yaklaşan kişilerdir. Havalı olmanın evrensel bir tanımı olmamakla birlikte insan psikolojisinde yatan nedenleri incelendiğinde bir genellemeye ulaşmak mümkün.

Peki Cool bir kişi olmak için neleri ve hangi davranışlarınızı düzenlemeniz gerekir.

1- Kendin Ol

İnsanların karakterinize bakacağı bir çok şey olacak. Siz eşsizsiniz ve bir kalıba girmenize gerek yok. Kendi arkadaşlıklarınızı kurun.  Asık suratlı ve kibirli görünmek Cool olmak değildir. Kendine dürüst ol! Başka birinin eylemlerini veya stilini kopyalayarak her zaman başka biri gibi olmaya çalışma. Bu eylemleri denemek iyi olsa da, bunu düzenli olarak yaparsanız, sahte bir kişiliğiniz olacak ve bu sizi siz olmaktan çıkaracaktır. Olmadığın biri olmanın hiçbir faydası yoktur. Sadece bir görünüşten ileri gitmeyecek tavırların içerisine girme. Kendinizi veya ahlakınızı gözden geçirmeyi kaçırmayın. Havalı olmak kim olduğunuzu değiştirmek değil, insanların gerçekten ne kadar harika olduğunuzu görmelerini sağlayacak kadar emin olmak demektir. Bir orijinalin her zaman bir kopyadan daha değerli olduğunu unutmayın. Kim olduğunuza karşı dürüst olun ve kendinizi değersizleştirmeyin. Kendi öz davranışlarınızdan taviz vermeyin. Siz yeniden birşeyler üretmek yerine yapmamanız gereken davranışlara odaklanın.

 •  Kendiniz olabilmek ve insanların sizi takdir etmesini sağlamak en havalı şeydir bunu unutmayın. Aslında sizin beğendiğiniz kişilerin de sizde olmayan özelliklere sahip olmak için uğraştıklarını hiç bilemeyeceksiniz.
 • Unutma ki hepimiz insanız ve sahip olduğumuz tüm kusurlara ve niteliklere rağmen birbirimizi kabul etmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, kendinizden aşırı emin olmayın, yoksa cesur ancak narsist biri olarak ortaya çıkarsınız.
 • Yeteneklerinizi bulmaya çalışın; müzik, spor, sanat, ne olursa olsun. İnsanlar tutkunuzu fark edecek ve size saygı duyacaktır. Yeni şeyler deneyerek yeni beceriler öğrenebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz.
 • Yaptığın yanlışların ve kötü davranışların bir listesini çıkart ve bunları tek tek yok etmek için çalış. Örneğin agresif birisi isen karşındaki kişinin istenmeyen davranışını gördüğünde kendine bir süre belirle ve bu süre geçene kadar tepki verme.

2- Dost ol, ama aşırı hevesli olma

Herkes kaçan kişiyi kişiyi sever, ama kimse aşırı heyecanlı birini sevmez.  Kendinizi insanlara kabul ettirme hevesine girmeyin. Gülümseyin ve bir sohbet açın, ancak arkadaşça ve sıkmama arasındaki çizgiyi bildiğinizden emin olun. Yeni bir insanla tanıştığında, arkadaşın ruh arkadaşı olduğunu düşünüyor olsan bile, sakin ol.

 • Size övgüler yağdıran birine nazikçe teşekkür etmeniz yeterlidir. Ooo adamsın, ben harikayım zaten diyeceğinize gidin camdan atlayın daha iyi (Atlamayın başım belaya giren 🙂
 • Yeni biriyle takılmak için çok istekliyseniz, başka arkadaşınız yok gibi görünebilir. Bu da karşındakine ezik görünün vermenize neden olur.
 • Birisine dostça güzel bir söz söyleyebilirsin ancak serenat dizmeye de gerek yok.

3- İyi bir konuşmacı olun. Herkes doğru zamanda ne söyleneceğini bilen birini sever. Sohbete hükmetme. Sohbetin lideri olmaya da çalışma. Sohbetin lideri olan kişiler emin olun çok sevilmezler. Her ortamda benzer bir hikaye paylaşmanıza gerek yoktur. Diğer kişinin hikayesini kısaca dinleyin ve yorum yapın. Çoğu zaman, biraz sessiz olmak ve konuşmayı analiz etmek, arkadaşlarınızın mizahının tadını çıkarmak ve iyi bir dinleyici olmak daha iyidir.

 • Size güzel bir tüyo vermek istiyorum. Günde en az 10 sayfa bir kitabı sesli şekilde okumanız hem diksiyonunuzu mükemmel derecede düzeltecek hem de kelime hazinenizi güçlendirecektir.
 • İyi bir dinleyici olun. Diğer kişiyi önemli hissettirmeye çalışın, ancak sadece gerçekten yapabiliyorsanız. İnsanları dinlediğinizde, bu sadece kendileri hakkında değil aynı zamanda sizin hakkınızda da iyi hissetmelerini sağlar. 
 • Çoğu insan kendileri hakkında konuşmak ister. Sohbeti başkaları üzerinde yoğunlaştırırsanız, insanlar sizinle konuşmayı sevecektir. Ancak bu dedikodu yapmak değildir. Dedikodu yapmak sizi o anda tatlı gösterse de gelecekte üzerinizde kara leke olarak kalacaktır. Bir sohbette yorum yapmak için doğru anı bekleyin. 
 • Eğlenceli olun! Diğer insanlarla şaka yapın. İnsanlarla şakalaşın yalnız sınırlarınızı bildiğiniz sürece. Farklı insanların farklı tolerans seviyeleri vardır, bu yüzden etrafınızdaki insanların şaka yaptığınızı bildiğinden emin olun. Ciddiye alınabilecek şakalardan kaçının.

4- Muhtaçmış gibi gözükme

Havalı insanlar asla muhtaç veya çaresiz değildir. Eğer bir sorununuz varsa kendiniz çözmeye çalışın. Her derdinizi çok samimi olmadığınız ortamlarda anlatmayın. Bunu yapmak hem sizi problemli biri olarak gösterecek hem de değerinizi düşürecektir. Bırakın insanlar sizden destek alsın. Bu kaliteli tutum insanları kendine çeker. Ancak kendinizi başka insanlara karşı güçlü gösterin demek de değildir. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa insanlara yardım için yalvarmayın ve başkalarının sorunlarınızı çözmesini beklemeyin.

 • Arkadaşlıklar harikadır, ancak yalnız bir haftasonu geçirmek zorunda kalırsan ölecekmiş gibi davranma. Yalnızlık insanları her zaman güçlendirir. Belki de tek başınıza dolaştığınızda çok samimi olacağınız bir arkadaşa denk gelebilirsiniz.
 • Birisi sizin isteklerinize ve mesajlarınıza cevap vermediyse bunu önemsemeyin. İnsanları rahat bırakın ve sizi boğucu bir kişi olarak tanımasına müsaade etmeyin.

5- Kendini gizle. Kendinizi yine kendinize ne kadar açıklarsanız, o kadar iyi anlarsınız. Kendini başkalarına ifşa etme, kendisi hakkında özelliklerin hem bilinçli hem de bilinçaltı eylemidir. Bu, aşağıdakileri içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir: düşünceler, duygular, özlemler, hedefler, başarısızlıklar, başarılar, korkular, hayaller ve kişinin beğenileri, sevmedikleri ve favorileri.

 • Kendini açıklama yavaş gerçekleşir. Bir ortamda tanıştığınız ilk kişiye kişisel hayatınız hakkında hiçbir şey söylemeyin yoksa işler hızla geriye gidecektir.
 • Kendiniz hakkındaki bilgileri gizlemek sizi çok havalı gösterir.

6- Çok fazla süslü cümleler kullanmaktan kaçının. Bu, “sahte” görünmenizi sağlayabilir veya saygın dilinizi yok eder. Normal, net ve güvenle konuşun. Konuşmanızda doğru dengeyi bulmak, akranlarınızın varlığında sizin akıllı ve biraz sofistike görünmeniz için önemlidir.

7- Mizah kullan. Mizah kullanmanız sizin Cool olmanızı engellemez ancak mizahtan sonra gülme beklentisi içerisinde olmak veya banal mizahlar kullanmak sizi Cool olmaktan uzaklaştırır. Bir ortamda yapacaksanız sürekli mizah yapmayın. Siz başkalarının duygularının farkına varın ve kötü duyguların sizi etkilemesine izin vermeyin.

 • Kendinize nasıl güleceğinizi öğrenin. Cool olmak mükemmel olmak anlamına gelmez ve Sakarlık ve dengesizlik anlarınızda mizah bulabilmek Cool olmanın tanımlayıcı özelliğidir. İnsanlar sadece size saygı duymakla kalmayacak, aynı zamanda onlar gibi insan olmanızdan da hoşlanacaklardır.
 • Çok havalı insanlar aptalca ama komik bir şakaya gülmemek için kendilerini çok ciddiye alırlar. O kişi olma. Gülümsemen yeterli 😉


8- Konuşmayı iyi bil “Havalı” insanları gözlemleyin; genellikle güvenli ve açık bir şekilde, normal bir hızda konuşurlar. Hızlı konuşmazlar, duraklamazlar. Eeee.. Iıııı.. demezler. Ne demek istediklerini söylerler ve ne söylediklerini ifade ederler. Sözüne güven ve kimsenin değiştirmeye çalışmasına izin verme. Cümlenin aksine bir şey duyarsanız eğer fikrinizi belirtirseniz ve insanlar aynı fikirde değilse, endişelenmeyin.

9- Dikkat çekmek için kötü davranışlar kullanmayın. Sigara, içki, zorbalık ve diğer kötü alışkanlıkları olan birçok insan var. Kötü bir şey yaptıktan sonra, bir kişi istemsiz olarak “ödüllendirilebilir”. “Bunu yaptığına inanamıyorum!” diyebilir insanlar. Yanlış bir şey yapsa bile bu onu popüler yapabilir. Bırakın ona bu davranışlarıyla değer verenler sizden uzak dursun ve emin olun finalde kazanan siz olacaksınız.

10- Kendinizi Geliştirin

Kişisel gelişim hakkında kitap ve blog okumak çok iyidir. Mesela şu an bu yazıyı okuyorsunuz 😉 Yeni insanlarla tanışın. Ve farklı insanlarla tanışacağınızı ve size neler sunabileceklerini kim bilebilir? (Eğlenceli, entelektüel uyarılma, iş…)

 • Eylem insanı olun, fikir insanı değil.
 • Tabii ki, eyleme geçmeden önce bir şeyler düşünmek harika bir özellik. Ama bir şeyleri düşünmek ve sonra hiçbir şey yapmamak sizi hiçbir yere götürmez.
 • Okuyun ve okuduklarınızı içselleştirin.
 • Empati kurmayı öğrenin

Hayatta Mutluluklar 😉

Ne düşünüyorsun?

18 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

Neden Hak Ettiğiniz Değeri Alamazsınız?

HES Kodu Nasıl Alınır?