içinde

Kişisel Gelişiminizi Hızlandırmanın 7 Güçlü Yolu

Abdullahi Muhammed

Kişisel gelişim, zihinsel, ahlaki ve fiziksel olarak kendimizi geliştirme çabalarının bir sonucudur. Ancak, bir uyarı var: kişisel gelişim taktikleri ancak uygulanıp işe yaradığında mutluluğa yol açar.

1. Her zaman daha fazla bilgi edinin

Eğitim ve ekonomik durumun yakından ilişkili olduğunu biliyoruz. Meraklı ve iyi bilgilendirilmiş insanlar genellikle daha fazla saygı görürler. Daha ilginç ve daha iyi iletişimciler olarak görülüyorlar ve daha fazla etki yansıtıyorlar. Ne yazık ki, birçok insan eğitim almaz çünkü zamanın veya paranın yetersiz olduğunu düşünürler. Bugün bu kadar çok imkan olduğundan dolayı bu geçersizdir. Size sunulan internet üzerinde düzinelerce ücretsiz eğitim kursunu kullanarak kendi eğitim yolunuzu oluşturabilirsiniz. Yerel olarak, kütüphane, ticaret odası, topluluk merkezleri ve hatta müzeler aracılığıyla mevcut olan eğitim programlarına göz atabilirsiniz.

2. Gönüllülüğe zaman ayırın

Bir yardım kuruluşu veya bir sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olun. Açıkçası, gönüllü olmanızın birincil nedeni, başkaları için iyi olduğudur. Yine de, kişisel gelişim için çok fazla yol açar. İlk olarak, gönüllülük yeni beceriler edinmenin harika bir yoludur. Bir işveren size birşeyler öğretmek için zaman ve sabıra sahip olmayabilir, bir gönüllü koordinatörü memnuniyetle yardım eder. Belki de daha da önemlisi, gönüllü olduğunuzda gerçekleşen manevi ve ahlaki gelişimdir. Kendi kabuğunuzdan çıkmak ve başkalarına yardım etmek perspektif yaratır ve daha şefkatli bir dünya görüşü geliştirmenize yardımcı olur. Son olarak, gönüllülük, genel mutluluğunuz üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olabilir. 

3. Mümkün olduğunca Seyahat

Sürekli olarak aynı insanlarla, aynı bakış açılarıyla, aynı inanç sistemleriyle ve aynı geleneklerle çevrelenirken büyümek zordur. Düşünce süreçlerinizi ve hatta duyularınızı zorlayan hiçbir şey yoktur. Seyahat etmek bütün bunlar için güzel bir tedavi yöntemidir. Mümkün olan her şekilde seyahate öncelik verin. Bu, yurtdışına seyahat etmek ve yeni ülkeler yaşamak demektir. Olmazsa, yeni eyaletlere, şehirlere ve hatta mahallelere seyahat etme potansiyelini göz ardı etmeyin. Seyahat etmek sağlığınızı, yaratıcılığınızı ve mutluluğunuzu olumlu yönde etkileyebilir.

4. Yaratıcı bir şeyler izleyin

Hikayeler yazın, resimler çizin, fotoğraf öğrenin, bir uygulama indirin ve Müzik oluşturmaya başlayın, bir kamera seçin ve fotoğraf çekmeye başlayın ya da yerel tiyatro prodüksiyonunda oynamayı deneyin. Gelişimde yanlış bir yol yoktur. Gelişmiş zihinde olan insanlar hayatın daha çok farkındalar, daha iyi problem çözerler ve daha fazla güvene sahiptirler . Bu, gelişmiş bir insanın tanımıdır.

5. Sağlığınıza öncelik verin

Dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın, yetersiz ve düzensiz uykudan kaçının ve form kazanın. Bütün bunlar bağlılık ve öz disiplin gerektirir, bu yüzden sadece onlardan doğrudan faydalanamazsınız; ayrıca sahip olduğunuzu fark etmeyeceğiniz özellikleri geliştirebilir ve ortaya çıkarabilirsiniz. Enerji ve dayanıklılık da var. Kişisel gelişim pasif bir şey değildir. Aktif olmanızı ve normal zamanlamanızın dışında kalmanızı gerektirir. Fiziksel olarak büyümek ve öğrenmek için fırsatlara sahip olmanız önemlidir.

6. Hayatınızı dürüstçe değerlendirin

Kişisel gelişim bir gelişmedir. Bunu başarmak için, hayatınızı şu anda olduğu gibi değerlendirmeye istekli olmalısınız. Güçlü yanlarını ve eksikliklerinizi tanımlamaya ve  bu değişimi kabul etmeye istekli olun. Bu, ilerlemeniz için gereken adımları seçmenize izin verecektir.

7. Zaman yönetiminde radikal bir taahhütte bulunun

Bazı şeylere zaman harcamamak için bahane üretmek, kişisel gelişim ve gelişmenin düşmanıdır. Herkesin zamanı var. Sadece nasıl kullanacağınızı değiştirmek zorundasınız. İşte çoğu insanın öncelik sırasına koyabileceği alanlar: Az televizyon izleyin ve izlerken sevdiğiniz şovlara odaklanın; amaçsızca internette gezinme süresini azaltın; otobüse binmek yerine yürüyün ; gönüllülük yapmak için arkadaş edinin.

Kişisel gelişim mutluluk, daha iyi kariyer olanakları ve daha iyi ilişkilere yol açacaktır. 

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

Hızlı Yeni Bir Dil Öğrenmenin 8 Kanıtlı Yolu

Hayatınızı değiştirecek 9 Felsefik Traş