içinde

Hızlı Yeni Bir Dil Öğrenmenin 8 Kanıtlı Yolu

İkinci bir dili öğrenmek, hayatımızın bir noktasında yapabileceğimiz ve yapmamız gereken bir şeydir. Sadece beyinlerimizi kullanmakla kalmaz, aynı zamanda dünyadaki kültürlerdeki farklılıkları takdir etmemize yardımcı olur.

Dünyanın en hareketli ve heyecan verici şehirlerinden biri olan Güney Kore’de yaşadığım için çok şanslıyım. Buradaki kültür, içinde büyüdüğüm kültürden çok farklı.

Yeni bir dil öğrenmek çok zor olabilir ve çoğumuz için, yabancı bir dil öğrenme deneyimlerimiz, tekrarlayan ezberci öğrenme ve ezberlemeye odaklanan bir okul sistemi tarafından belirlendi; Dilde etkili iletişim kurabilmek için ezberci zihniyet çok yanlıştır.

Ancak okuldaki dilleri öğrenme şeklimiz bugün yeni bir dil öğrenme şeklimiz olmak zorunda değildir. Sınava girmemize gerek yok. İnternet yeni bir dil öğrenmek için zamanı veya imkanı olmayanlara dil öğrenmek için pek çok heyecan verici yol açtı.

Bu makalede, okula giderken hissedeceğiniz stresi hissetmeden, yeni bir dili en kısa sürede ele almanız için size en iyi ipuçlarını vereceğim.

1. Dili Öğrenmek için heyecanlı olmak

İtiraf zamanı: Yaklaşık 17 yıl önce Kore’ye geldim. İlk birkaç hafta kendime en kısa sürede Korece konuşmayı öğreneceğimi söyledim. Hedefim yoktu ve Kore’deki İngilizce yetenek seviyesi iyi olduğundan, gittiğim çoğu yerde her zaman İngilizce konuşanlar vardı. Korece’ye hiç ihtiyacım olmadı. Böylece, 16 yıl sonra elimdeki tek şey, en iyi ihtimalle “hayatta kalma Korece’si” olarak tanımlanabilecek olan bir Korece idi.

Ders çalışmam konusunda ciddileşince on iki ay boyunca Korece’de TEDx tipi bir konuşma yapma hedefini bulana kadar çalıştım. Altı ay sonra TEDx Konuşmamı yapmak için kendime hedef koydum.

Sizin de bir dil öğrenmeniz için yapmanız gereken ilk şey kendinize hedef koymaktır. Eğer hedef koyarsanız öğrenmeniz daha eğlenceli hale gelecektir.

2. Doğal Olarak Önce “Merhaba” ve “Hoşçakal” Deyin

Tamam, bunun çok basit olabileceğini biliyorum ve muhtemelen nasıl yapılacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Ancak, Korece öğrenmeye ilk başladığımda, öğrendiğim ders kitabıyla gelen dil CD’lerini kullandım. Bu CD’lerin seslerini ve kelimeleri sürekli telaffuz ettim ve onları tekrarladığımda yabancı bir dil öğrenen bir insan gibi konuştum.

Kore halkının asla böyle ses çıkarmadığını ve eklediğim birkaç hecenin anadili konuşmacıları tarafından düşürüldüğünü hızlıca keşfettim. Yerli Koreli insanların nasıl merhaba ve hoşçakal dediklerini dinlemeye başladığımda, kısa sürede telaffuzumu değiştirdim ve telaffuzum için iltifatlar almaya başladım. En başından beri güven ve coşku için büyük bir destek.

Hedef dilinizi yerel olarak konuşan bir yerde bulamazsanız, dramalardan veya haber programlarından klipler bulmak için YouTube’u kullanın. Nasıl konuştuklarını ve birbirleriyle nasıl konuştuğunu dinleyin.

3. En Yaygın 100 Sözü Bulun ve…

Şimdi yabancı dil öğrenmeye ilişkin birçok tavsiye size en yaygın 100 kelimeyi öğrenmenizi söyleyecektir. Ve bu iyi bir tavsiye. Ama bu sadece hikayenin yarısı.İngilizce dahil birçok dilde pek çok düzensiz sözcük vardır. Bu düzensiz cümleleri öğrenmeniz size artı değer katacaktır.

4. Dil Arkadaşı Olun

Burada bahane yok. Bir dil arkadaşını bulmak için Facebook veya Twitter’ı kullanabilir ve ücretsiz bir mesajlaşma servisi kullanarak onlarla sohbet edebilirsiniz. Onlar sizi düzeltir ve siz onları düzeltebilirsiniz. Daha da iyisi, dil arkadaşınızla haftalık kahve toplantısı düzenleyebilirsiniz, ancak bu mutlaka mümkün olmayabilir.

Bunu yapabilirseniz, ana dilini konuşan bir konuşmayı duyabilmeniz ve telaffuzlarını kopyalamanız avantajı vardır. Bu mümkün değilse, Skype ve FaceTime gibi ücretsiz hizmetler de aynı derecede iyi olabilir. Dil arkadaşınızla düzenli bir plan kurduğunuzdan ve buna bağlı kaldığınızdan emin olun.

5. Tutarlı Günlük Uygulama Takvimi

Burası çok zorlandığım yerdi. İşten sonra akşamları dil çalışmamı yapmaya çalıştım, ancak sık sık kendimi yorgun hissettim ve ders çalışmaktan yoruldum.

Korece öğrenmenin önemli olduğuna karar verdikten sonra, hafta içi her sabah bir saat erken uyanmaya başladım, böylece yaklaşık 45 dakika egzersiz yapabiliyorum.

Şimdi hiçbir bahane yok. Çalışmak için erken kalkmak gerekli yani şimdi yaptığım şey bu. Her hafta içi sabah saat 5: 00’de uyanıyorum, bir kahve yapıyorum ve oturup çalışmaya başladım. Kendimi Korece ile tanıştırmak için on dakika her zaman aynı şekilde başlıyorum ve sonra oturup o gün için temel ifadeleri alıyorum.

Akşam saatlerinden sabah saatlerine geçiş yaptığımdan beri sürekli çalıştım ve bir uygulama seansını hiç kaçırmadım.

6. Meraklı Olun

Kendinizi bir cümle kullanarak veya kendi dilinizde sıkça sorulan bir soru bulursanız, hedef dilinizde nasıl söyleyeceğinizi öğrenin. Genellikle nasıl başka bir dile çevrildiğini görmek çok ilginç olabilir. Dil arkadaşlarını almanın başka bir yolu budur.

Twitter’da bir soru gönderin _ “Bunu nasıl diyorsunuz?”_  örneğin ve bazı şaşırtıcı cevaplar alırsınız. İnsanlar harika ve çok cömertler ve bazı mükemmel öneriler alacaksınız. Pek çok nazik insan cevabı genişletecek ve siz sadece sorduğunuz ifadeden çok daha fazlasını öğreneceksiniz. Yine de hedef dilinizle etiketlemeyi unutma.

7. YouTube’u kullanın

Korece öğrenmek konusunda YouTube en iyi arkadaşım oldu. Korece öğrenmek hakkında orada çok video var. Hızlı bir arama ve sevdiğiniz bir kanal bulacaksınız. ” Korean Unnie ” adında mükemmel bir kanal buldum . Korece Unnie’den son altı aydır çok şey öğrendim. Videolarının çoğu onbeş dakikadan az sürüyor ve bu benim öğrenme programıma mükemmel bir şekilde uyuyor.

Ve YouTube’u kullanmanın harika yanı, her zaman geri dönüp videoyu izleyebilmeniz ve faydalı bulduklarınızı kendi özel çalma listenizde saklayabilmenizdir. Yapmanız gereken bir şeyi kaybettiğiniz zamanlar için mükemmeldir. Çalma listenizi açıp en baştan başlayıp koleksiyonunuza göz atabilir ve öğrenme deneyiminizi pekiştirebilirsiniz.

8. Teknolojinizi kullanın

Evernote’ta (Telefonda not alma uygulaması) “Faydalı İfadeler” olarak adlandırdığım bir notum var ve her gün ekliyorum. Elbette, hedef dilinizin bulunduğu ülkede yaşamaya yardımcı olur, ancak kullandığınız her not için uygulamasından sonra hala yeri bir not oluşturabilirsiniz. Hedef dilinizde nasıl söyleyeceğinizi bilmek istediğiniz bir cümle varsa, onu oraya ekleyebilir ve daha sonra araştırıp bulmanız gerekir. Bu listeyi Twitter sorularınız için de kullanabilirsiniz.

Not uygulamanızın, gittiğiniz her yerde, telefonunuzda, kullanabileceğiniz başka herhangi bir cihazda, bilgisayarınızda erişilebilir olduğundan emin olun. Bu şekilde, listenize istediğiniz zaman kelime öbekleri ve kelimeler eklemek çok kolay olacaktır.

Alt çizgi

Eskiden bir dili öğrenmek zordu. Doğru ders kitaplarını doğru CD veya kasetlerle bulmak zorundaydınız. Bugün çok kolay olabilir. İnternet bağlantınız varsa, hedef dilinizde akıcı olmak için gereken tüm kaynaklara çok hızlı bir şekilde sahipsiniz.

Ancak, dil öğrenimi hala PACT (ilke, sabır, eylem, tutarlılık ve zaman) prensiplerini benimsemeni istiyor. Sabırlı olmanız, belirli bir süre boyunca her gün tutarlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Zaman ve bir amaç ile yeni dilinizi hızlıca öğrenecek ve yeni arkadaşlar edinmeye, yeni bir kültür keşfetmeye ve repertuarınıza yeni bir beceri eklemeye başlayacaksınız. İyi şanslar!

Ne düşünüyorsun?

0 Puan
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleme …

0

Yorumlar

0 yorumlar

Telefondaki tüm bilgileriniz karşıya nasıl geçer?

Kişisel Gelişiminizi Hızlandırmanın 7 Güçlü Yolu