içinde

Kişisel Farkındalığınızı Artırmak için 20 Soruyu Kendinize Sorun

Aristo, “Kendinizi bilmek tüm bilgeliğin başlangıcıdır” der.

Öz farkındalık başarının önemli bir bileşeni olduğunu anlamak için müneccim olmanıza gerek yok. Aslında, binlerce yıldır önemli bir mesele. İşte bunu açıklıyoruz. MÖ 384-322 yılları arasında yaşayan Yunan filozofu Aristoteles “Kendini bilmek tüm bilgeliğin başlangıcı” demiştir.

Gerçekten kendini tanımak ciddi çaba gerektirir. Fakat ne yazık ki, kişisel farkındalığa giden bir yol yoktur, buna ulaşmak için atabileceğiniz standartlaştırılmış adımlar da yoktur.

Bununla birlikte, kendinizi incelemeye biraz zaman ayırmanız – becerileriniz, istekleriniz, motivasyonlarınız – yardımcı olur. Kendini daha iyi tanıma işini yapmanın bir yolu şu:

Kendi hayatımda daha fazla farkındalık kazanma çabasıyla, üzerinde düşünmek için 20 sorudan oluşan bir liste geliştirdim:

 1. Benim neyim iyi?
 2. Ben neyde öyleyim?
 3. Neye kötüyüm?
 4. Beni ne yorgun ediyor?
 5. Hayatımdaki en önemli şey nedir?
 6. Hayatımdaki en önemli insanlar kim?
 7. Ne kadar uykuya ihtiyacım var?
 8. Beni ne strese sokuyor?
 9. Beni ne rahatlatır?
 10. Başarı tanımım nedir?
 11. Ne tür bir işçiyim?
 12. Başkalarının beni nasıl görmesini isterim?
 13. Beni üzen ne?
 14. Beni mutlu eden ne?
 15. Beni sinirlendiren ne?
 16. Ne tür bir insan olmak isterim?
 17. Ne tür bir arkadaş olmak isterim?
 18. Kendim hakkında ne düşünüyorum?
 19. Hayatta neye değer veririm?
 20. Beni ne korkutuyor?

Kendiniz için denemek istiyorsanız, aklınızdan çıkan ilk şeye cevap verin ve bir sorunun arkasındaki anlamı düşünmeyin. Herkes onları farklı yorumlar. Mesele bu.

İlk cevaplarınız o kadar da önemli değil. Asıl mesele, soruların sizi düşünmesini sağlar, özellikle “Neye kötüyüm?” Gibi soruların cevaplanması zor veya rahatsız edici olabilir.

Şimdi en kritik kısım geliyor: muhakeme. Aristoteles’in “logolar” olarak adlandırdığı şeyi – rasyonel konuşma kapasitesini uygulayarak – hayatınızı iyileştirmek için oluşturduğunuz düşünceleri kullanın. Tarihçi Paul Rahe ,Cumhuriyetler Antik ve Modern kitabında en iyi logo kavramını açıklar . “Aristoteles için logolar, özel duyguları halka açık hale getirme kapasitesinden daha sade bir şey” dedi. “Neyin avantajlı ve neyin zararlı olduğu arasındaki farkı gerekçeli söylem yoluyla başkalarının algılamasını ve netleştirmesini mümkün kılıyor…”

Kişisel farkındalık arayışınızda yaptığınız şey budur: kendiniz hakkında hangi şeylerin avantajlı ve hangilerinin zararlı olduğunu ortaya çıkarmaya çalışmak.

Şimdi ne olacak?

Bu şeylerin ne olduğu hakkında bir fikriniz olduğunda, onlara göre hareket edin. Avantajlı şeyleri ikiye katlayın ve olabildiğince çok tehlikeli maddeyi ortadan kaldırın. Sizi mutlu edecek daha çok şey veya iyi olduğunuz şeyler yapın. Sizi mutsuz eden şeylerden veya kötü olduğunuz şeylerden kaçının.

Bu kadar. Bu kendini tanımak.

İlişkiler sizi hem mutlu hem de üzgün yapabilir. Bu, kimseye yakın olmaktan kaçınmanız veya üzüntü içeren herhangi bir ilişkiyi atmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, ilişkilerinizi kötüleştiren belirli şeylerden kaçınmaya çalışın – bencillik, yalan söyleme, empati eksikliği vb.

Logoları günlük hayatta nasıl uygularsınız? İşte bazı fikirler:

 • Felsefeyi oku. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Will Durant’ın Felsefe Hikayesi gibi bir kitabı okumanızı öneriyorum . Felsefe mantıklıdır, bu nedenle filozoflar tarafından daha fazla eser okursanız, nasıl fikir sunacağınızı ve nasıl çalıştığınızı öğreneceksiniz.
 • İnsanlarla yapılan görüşmelerde tarafsız olun. Sadece bir şeyi kanıtlamaya çalışmayın. Her zaman farklı bakış açılarından sebep vermeye çalışın.
 • Düşüncelerinizi takip edin. Her zaman kendinize sorun, “Neden?” Örneğin: John beni kızdırdı. Niye ya? Çünkü yalan söyledi. Niye ya? Çünkü beni üzmek istemedi. Niye ya? Çünkü beni umursuyor.
 • Konuş, konuş, konuş. Arkadaşlarınla, meslektaşlarınla, danışmanlarınla, koçlarınla. Sadece duygularınızı seslendirerek kendiniz hakkında yeni şeyler keşfedersiniz. Özellikle de sizi düşündüren sorular soran insanlarla konuştuğunuzda.

İşte gidiyorsun. Bu benim kişisel farkındalık sürecim. İç içe zor olmak zordur, çünkü kendinize karşı dürüst olmalısınız ve çoğumuz yalan söylemeyi tercih ederiz, çünkü gerçek korkutucudur. Ancak öz farkındalığı daha bilinçli bir şekilde uygulamaya başladığımdan beri hayatım muazzam bir gelişme oldu.

Ne düşünüyorsun?

0 Points
Oyla Eksi Oy

İçerik admin tarafından oluşturuldu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleme …

0

Gerçek Aşk, Hüzün, Hayal kırıklığı, Acı veya Sorun getirmez

Bağımlılıkların gizli sorumlusu "Dopamin"